Opony na zimowe wyjazdy - jakie wybrać?

17.08.2023

Jeśli zimą chcesz jeździć komfortowo, a jednocześnie czuć się na drodze bezpiecznie bez względu na panujące na niej warunki, pamiętaj, aby postawić na odpowiednie opony. O ile w przypadku niewielkiego śniegu i średnich temperatur dobrze sprawdzają się modele całoroczne, o tyle lód, duża warstwa śniegu i naprawdę znaczne zimno wymagają zastosowania opon zimowych. Ich wybór jest obecnie tak duży, że wielu klientów ma znaczny problem z zakupem odpowiedniego modelu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wyposażyć swoje auto w naprawdę dobre opony.

Opony

Co charakteryzuje opony zimowe?


Cechą charakterystyczną opon zimowych są przede wszystkim znacznie grubsze klocki niż w przypadku opon letnich, liczba lameli jest większa, z rowki wyraźnie grubsze. Taka struktura sprawia, że opona lepiej „wchodzi” w śnieg. Jednocześnie producenci opon stosują takie metody produkcji, które chronią lamele przed zalepianiem. Dzięki głębszym rowkom opony zimowe doskonale radzą sobie z odprowadzaniem zarówno wody, jak i błota pośniegowego, które często zalega na polskich drogach.

Jaka mieszanka stosowana jest w produkcji opon zimowych?


Opony zimowe to nie tylko specyficzna konstrukcja, ale również odpowiednie mieszanka, która charakteryzuje się znacznie większą zawartością krzemionki. To właśnie dzięki temu modele przeznaczone do użytkowania zimą nie twardnieją mimo tego, że temperatury powietrza spadają mocno poniżej 0 stopni. Za sprawą odpowiedniej miękkości opony zimowe gwarantują wyższą przyczepność do podłoża, co oczywiście oznacza większe bezpieczeństwo w czasie jazdy. Modele, które zaprojektowane zostały z myślą o jeździe w zimowych warunkach i sprawdzają się naprawdę to opony takich producentów jak Michelin, Bridgestone, Pirelli, Goodyear czy też Continental.

Jakie oznaczenia powinny znajdować się na oponach zimowych?


Kupując opony zimowe, pamiętaj, że zawsze muszą być one odpowiednio oznaczone – na wszystkich modelach musi znajdować się symbol 3PMSF, który jest skrótem od Tree-peak mountain snowflake. Do tego dochodzi symbol graficzny w postaci płatka śniegu, który znajduje się między trzema górskimi szczytami.

Stosowane oznaczenie jest wynikiem wprowadzonej w 2012 roku unijnej dyrektywy i pozwala właścicielom samochodów mieć pewność, że faktycznie kupują opony zimowe. Umieszczenie wspomnianego symbolu wymaga wcześniejszego poddania opon testom potwierdzającym posiadane przez nie właściwości.

Wielu kierowców zapyta w tym miejscu, co oznacza w takim razie symbol M+S, który jest skrótem od angielskiego Mud+Snow. Producenci w ten sposób deklarują, że dany model powinien dobrze sprawdzić się zimą. Na wszystkich oponach zimowych znaleźć można oznaczenie M+S. Pamiętaj jednak, że nie każdy model, na którym zobaczysz ten symbol jest faktycznie oponą zimową.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz faktycznie modele przystosowane do jazdy zimą, możesz postawić na opony, które znajdziesz tutaj.

Co uwzględniać, kupując opony zimowe?


Chcąc kupić naprawdę dobre opony na zimę, pamiętaj, aby uwzględnić:
●       ich rozmiar;
●       indeks nośności;
●       indeks prędkości.

Nie zapominaj, że opony muszą komponować się z felgami, musisz również dopasować je do masy samochodu. Wszystkie informacje na temat tego, jakie modele są odpowiednie do Twojego auta znajdziesz w dołączonej do niego instrukcji. Jeśli jej nie masz, z łatwością znajdziesz ją w Internecie. Pod uwagę możesz brać również poziom hałasu, jaki w czasie jazdy generują opony – pamiętaj, że jest to parametr, który nie wpływa istotnie na bezpieczeństwo, ale przekłada się znacznie na komfort jazdy.

 Poza wymienionymi wcześniej oponami zimowymi klasy premium wśród tańszych rozwiązań możemy zarekomendować opony Falken, Fulda, Kleber, Nexen, Yokohama oraz Kumho.

Artykuły