Bestsellery


Historia marki Fulda

XIX wieczna firma oponiarska z niemieckiego miasta Fulda

Marka Fulda powstała w mieście o tej samej nazwie w ostatnim roku XIX wieku. Dwaj biznesmeni - Gustav Becker i Moritz Hasenclever postanowili założyć przedsiębiorstwo, które zajmie się produkcją różnych wyrobów z gumy. Pierwsze wyprodukowane przez nich opony, przeznaczone były do pojazdów niesilnikowych, takich jak wózki dziecięce i powozy konne. Produkcję opon dla samochodów i motocykli rozpoczęli w 1906 roku i niemal z miejsca, ten typ produktu stał się podstawowym w ofercie. 

W kolejnych latach producent Fulda zaczął regularnie wydawać innowacyjne produkty, które zmieniały rynek oponiarski w Niemczech. Znany model Fulda Diadem dla rowerów i Sembusto dla pojazdów ciężarowych to były produkty, które znacząco zwiększyły popularność marki dzięki swoim doskonałym parametrom. 

Opona, na której wzorowali się najwięksi

W 1921 roku Fulda wprowadziła na rynek oponę o nazwie Riesenkissenreifen o zwiększonej amortyzacji, ze specjalnie opatentowaną technologią amortyzacji na wyboistych drogach. Stała się ona najpopularniejszą oponą w samochodach ciężarowych na rynku europejskim w tamtym okresie. Wzorowali się na niej gracze, którzy już wtedy byli jednymi z większych na świecie - Dunlop czy Continental wykorzystywali tę technologię na warunkach licencji. Podobną rewolucją na rynku było wprowadzenie modelu Parabel, która była pierwszą oponą ciężarową ze stałym ciśnieniem na świecie. Do czasu II Wojny firma rozwijała się w naprawdę szybkim tempie. Niestety, konflikt zbrojny miał duży wpływ na działanie producenta. Fabryki Fulda zostały prawie całkiem zniszczone w wyniku nalotów bombowych i po zakończeniu wojny, konieczna była odbudowa wszystkich zakładów. Firma wznowiła produkcję w 1946 roku. 

Nowa rodzina

Kolejne dekady to stabilny wzrost popularności i ekspansja marki na rynku międzynarodowym. W 1966 roku w marce Fulda potencjał dostrzegł jeden z światowych liderów branży - Goodyear. Podpisana została umowa, według której Fulda trafiła pod skrzydła amerykańskiego koncernu jako spółka zależna. Dzięki temu połączeniu Fulda jeszcze lepiej mogła rozwijać swoje już znakomite technologie, wykorzystując dodatkowo innowacje wprowadzane przez Amerykanów. Obecnie marka jest jednym z największych producentów opon pneumatycznych w Niemczech, a ponadto jedną z największych marek w gamie Goodyeara. 

Kup oponę Fulda w serwisie


Może zainteresują Cię też