Czy warto dopłacać do opony premium?

28.05.2024

Stając przed koniecznością zakupu nowego kompletu ogumienia do samochodu, wchodzimy do sklepu internetowego, widząc pełną listę producentów. Na większości profesjonalnych stron są one zazwyczaj skatalogowane jako produkty różnych klas - ekonomicznej, średniej i premium. Tym, co wyróżnia produkty z wyższego segmentu jest zazwyczaj przede wszystkim cena. Wielu kierowców zastanawia się, czy opony klasy premium rzeczywiście są warte dopłacania nieraz setek złotych od sztuki. Dlatego właśnie przygotowaliśmy nowy artykuł, w którym przeczytasz czym jeszcze różnią się opony premium od produktów niższych klas i czy warto wybierać te z najwyższej półki. Decyzja nie jest oczywista i zależy od wielu czynników i niejednokrotnie warto rozważyć zakup produktu z niższej klasy, gdyż dla indywidualnych potrzeb konkretnego kierowcy mogą być one zdecydowanie bardziej rozsądnym wyborem.


Opony

Jakie to są opony premium?

Rynek opon dzieli się na kilka segmentów, które dość wyraźnie opisują jakie parametry ma określony produkt w kilku kryteriach. Najważniejsze elementy, jakie klasyfikują określonego producenta ogumienia to jakość i cena produktu. W tej kategorii produktów rozróżnia się najczęściej trzy klasy:

  • Premium, do której należą producenci, tacy jak Michelin, Goodyear, Continental, Dunlop, Bridgestone, Vredestein czy Pirelli,
  • Średnia - Hankook, Kumho, Falken, Fulda, Uniroyal, Nexen i wielu innych
  • Ekonomiczna (budżetowa) - Kormoran, Dębica, Riken, Matador, Gripmax oraz inni producenci.

Zgodnie z założeniem opony premium to produkty, które charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa w różnych warunkach, charakteryzują się wysoką trwałością na zużycie i wieloma innymi zaletami jednocześnie. W przypadku produktów z klasy średniej i ekonomicznej, bardzo często zdarza się, że opony mają jeden z powyższych parametrów na zbliżonym poziomie (a bywa, że nawet przewyższającym) w porównaniu do klasy premium, ale w zamian za to, w innych trochę odstają. 

Można podsumować, że produkty klasy premium, to opony charakteryzujące się najwyższą wszechstronnością, zapewniając znakomite parametry pod niemal każdym kątem. Opony z segmentów średniego i ekonomicznego mają zazwyczaj większe dysproporcje, zapewniając doskonałe właściwości w określonych warunkach, ale w innych sprawiając pewne problemy, np. opony budżetowe mogą zapewnić przyczepność na suchej nawierzchni zbliżoną do tej, jaką osiągają gumy klasy premium, ale na mokrej różnica staje się zauważalna, na korzyść produktów premium. 

Mimo to, że produkty klasy ekonomicznej i budżetowej nie zawsze zapewniają najwyższe osiągi w każdych warunkach, to nie należy ich całkowicie skreślać. Dla niektórych kierowców, produkty z niższych segmentów mogą okazać się równie skuteczne, jak produkty wyższej klasy. Oprócz tego, ogumienie niższej klasy pozwala zaoszczędzić duże sumy pieniędzy, ponieważ są one zazwyczaj istotnie tańsze. Dlatego właśnie warto bardzo dokładnie rozważyć wszelkie argumenty i swoje własne potrzeby, by określić, jaki produkt będzie dla Ciebie idealny.

Czym wyróżniają się opony klasy premium?

Główną różnicą między oponami klasy premium a produktami z niższych segmentów są właśnie parametry, które są one w stanie zagwarantować. W większości przypadków, ogumienie najwyższej klasy charakteryzuje się najlepszymi właściwościami w każdych warunkach. Skąd jednak się to bierze?

Marki opon klasy premium to znani na całym świecie producenci, którzy inwestują niebotyczne sumy w rozwój swoich produktów. Ogumienie z tego segmentu jest wykonane z najbardziej zaawansowanych mieszanek, które są efektem wielu dekad bardzo dokładnych badań laboratoryjnych, które sprawdzają ich działanie w różnorodnych warunkach. Procesy produkcyjne w tych przedsiębiorstwach są dopracowane na najwyższym poziomie, a kontrola jakości zatwierdza każdą oponę gwarantując, że spełniają one wyśrubowane standardy bezpieczeństwa. 

Najnowocześniejsze technologie zarówno w procesie produkcyjnym, jak i stosowane w konkretnych modelach opon zapewniają najlepsze parametry wśród dostępnych na rynku produktów. Wszystkie modele, przed oficjalną premierą na rynku są bardzo dokładnie badane przechodząc bardzo wymagające, wielogodzinne testy. Dzięki temu, Ty, jako kierowca, masz niemal stuprocentową pewność, że wybierając opony klasy premium, stawiasz na produkt najwyższej jakości.  

”Opony_Continental_Bridgestone_Goodyear_Michelin_Nokian”

Czynniki, jakie mogą zdecydować o wyborze klasy opon

Opony klasy premium to produkty, które z całą pewnością zagwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa, komfortu podróży i najlepsze parametry dla każdego kierowcy. Ich jakość przewyższa w większości przypadków (choć podkreślamy, że zdarzają się wyjątki) opony klas średniej i ekonomicznej. Warto jednak zaznaczyć, że w połączeniu z wysoką jakością produktów, najnowocześniejszymi technologiami i tysiącami godzin badań idzie również wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za opony z tego segmentu. Dlatego właśnie, wielu kierowców poszukuje rozwiązań, które pozwoliłyby zaoszczędzić na zakupie kompletu ogumienia. Jest to niejednokrotnie możliwe, a dla niektórych kierowców wręcz zalecane. Przed decyzją o zakupie konkretnego modelu opon, należy jednak bardzo dokładnie rozważyć wszelkie argumenty - za i przeciw inwestowaniu w opony wyższej lub niższej klasy. Zebraliśmy poniżej najważniejsze czynniki, nad którymi powinieneś/powinnaś się zastanowić przed ostatecznym wyborem. 

Podkreślamy jednocześnie, że nigdy nie da się jednoznacznie określić, dla kogo lepsze będą opony klasy premium, a kto bez obaw może wybrać produkty niższych klas. Dlatego sugerujemy bardzo dokładne zapoznanie się z poniższymi czynnikami, odpowiedzenie sobie, które z nich są dla nas najistotniejsze i na tej podstawie zdecydować, które produkty będą odpowiednie. 

Budżet

Podstawowy parametr, jaki rzuca się w oczy podczas przeglądania opon z różnych klas to oczywiście cena. Produkty klasy premium charakteryzują się zazwyczaj zdecydowanie najwyższą wartością na metce. Różnica między kwotą, jaką należy zapłacić za produkty z segmentu premium i budżetowego wynosi średnio kilkadziesiąt procent. Przy zakupie kompletu ogumienia, oszczędność na wyborze opon niższych klas może więc wynosić setki, a nawet tysiące złotych. Jest to zdecydowanie suma, która może wpłynąć na ostateczną decyzję o wyborze określonego produktu. 

Z tego powodu, przed wyborem odpowiedniego modelu opony, warto rozważyć, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na komplet ogumienia. Podkreślamy również, że nawet jeśli nie ma konieczności wymiany wszystkich czterech opon, to nigdy nie powinno się wymieniać opon pojedynczo. Minimum, jakie zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa to zmiana ogumienia na jednej osi. Dlatego przy określaniu budżetu, należy przyjąć zakup przynajmniej dwóch opon. 

Jeśli jednak założony przez nas budżet pozwala na zakup opon z wyższej klasy, to nie zawsze warto na nich oszczędzać. Ogumienie to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie, który ma prawdopodobnie największy wpływ na nasze bezpieczeństwo. 

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa w różnych warunkach

Opony klasy premium to produkty, które charakteryzują się wykonaniem z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają przyczepność i bezpieczeństwo w różnorodnych warunkach. Zazwyczaj, ogumienie niższych klas oferuje trochę gorsze parametry w określonej pogodzie, dlatego niekoniecznie sprawdzi się dla najbardziej wymagających kierowców. 

Przed wyborem opon (czy to letnich, zimowych czy całorocznych) warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach poruszamy się samochodem. Kierowcy, którzy podróżują tylko w mniej wymagającej pogodzie, np. po suchym asfalcie, zazwyczaj mogą bez obaw zdecydować się na produkty niższych klas, które poradzą sobie w takich warunkach wystarczająco.

Najbardziej wymagająca pogoda, np. kiedy pada intensywny śnieg, czy na drodze panuje gołoledź to szczególnie warunki dla opon, podczas których zapewnienie bezpieczeństwa jest wyjątkowo trudne. Kierowcy, którzy podróżują dużo właśnie w takich okolicznościach oczekują najwyższych osiągów, a te zapewniają jedynie produkty wyższych klas. 

Kierowcy podróżujący w bardziej zróżnicowanych warunkach, ale bez skrajności w żadną ze stron, również mogą rozważyć zakup produktów z różnej klasy. Decydując się jednak na opony z klasy średniej czy budżetowej, należy pamiętać o tym, że mogą one zapewnić niższy poziom bezpieczeństwa w trudnej pogodzie i należy zachować większą ostrożność. 

Prognozowane przebiegi

Ilość kilometrów, jakie pokonuje dany samochód jest również bardzo istotnym czynnikiem, który może mieć wpływ na decyzję w zakresie wyboru odpowiedniego segmentu opon. Produkty klasy premium charakteryzują się zazwyczaj najwyższą trwałością, odpornością na zużycie przez dziesiątki tysięcy kilometrów. Ogumienie niższych klas, w niektórych przypadkach może oferować nawet kilkadziesiąt procent mniejsze przebiegi. 

Przed wyborem konkretnego modelu opon warto zastanowić się, jak dużo nasz samochód będzie jeździć. Kierowcy, którzy pokonują rocznie dziesiątki tysięcy kilometrów, powinni raczej zdecydować się na produkty charakteryzujące się najwyższą trwałością, co zapewnią najczęściej opony klasy premium. Użytkownicy, którzy jeżdżą bardziej sporadycznie, prędzej mogą rozważyć wybór produktów klas średniej i ekonomicznej, ponieważ na ich oczekiwania będą one wystarczające, a często i tak nie wykorzystają nawet połowy ich możliwości. Warto pamiętać przy okazji, że opona oprócz głębokości bieżnika, podlega zużyciu również w czasie. Guma może utracić swoje właściwości nawet po kilku latach użytkowania. Dlatego kierowcom, którzy pokonują rocznie niewielkie odległości, niekoniecznie opłaca się zakup produktów premium, z myślą, że będzie to zakup na lata, ponieważ nawet na oponie niższej klasy, jej trwałość może być wystarczająca, na taki sam okres czasu. Mimo to, warto podkreślić, że guma w oponach premium zwykle ma jednak większą wytrzymałość i nie podlega tak dużemu zużycia w czasie niż w produktach niższych klas. 

Prognozowany przebieg może mieć także wpływ na opłacalność pod kątem zużycia paliwa. Opony klasy premium charakteryzują się zwykle zdolnością do obniżenia spalania. Choć wartość oszczędności nie jest wielka (zwykle kilka procent), to przy dłuższych przebiegach może już robić różnicę. Przykładowo, według badań przeprowadzonych przez Continental, wydajność paliwowa między najbardziej a najmniej efektywną oponą może wynosić nawet 0,6 litra na 100 kilometrów. Oznacza to, że przy 10 000 km (nieco więcej niż średni roczny przebieg kierowców w Polsce) zaoszczędzimy 60 litrów paliwa, co przy cenie około 6,69 zł/l (średnia cena w kwietniu 2024 roku) daje nam ponad 400 zł w portfelu. Taki wynik oznacza, że w niektórych, skrajnych przypadkach, pokonując duże dystanse samochodem, różnica w cenie zakupu opon, może zostać zniwelowana dzięki oszczędnościom na paliwie. Jest to bardzo istotna zaleta, którą należy wziąć pod uwagę obliczając opłacalność zakupu opon klasy premium - inwestując więcej w takie produkty, kwota może się zwrócić za kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, a wyższa jakość i standard bezpieczeństwa jest z nami przez cały okres użytkowania. 

Zastanawiając się nad oczekiwaną trwałością i prognozowanym przebiegiem, którego oczekujemy od nowej opony, należy również uwzględnić, po jakich trasach się poruszamy. Przykładowo, jazda po mieście jest bardziej wymagająca niż codziennie przejazdy drogami krajowymi - częste hamowanie, przyspieszanie, zakręcanie i inne specyficzne elementy jazdy miejskiej mają duży wpływ na szybsze zużycie ogumienia. 

Wytrzymałość i rodzaj nawierzchni

Rodzaje nawierzchni, po jakich poruszasz się samochodem również mogą mieć istotny wpływ na to, jakie opony lepiej wybrać. Gładkie i niemal idealnie równe autostrady to miejsca, które dla opon nie są zbyt wymagające i w takich warunkach poradzą sobie raczej wszystkie opony (choć warto jednak pamiętać również o wyższych prędkościach, o czym przeczytasz w kolejnych akapitach). Zdecydowanie bardziej wymagające dla opon są za to nierówne drogi lokalne, dziurawe ulice miast, czy jazda terenowa. W takich warunkach, ogumienie klasy premium poradzi sobie zdecydowanie lepiej, ponieważ jest ono zazwyczaj wykonane z materiałów wyższej jakości. Większa odporność na uszkodzenia może sprawić, że opony wyższej klasy będą bardziej opłacalne, ponieważ ogumienie budżetowe może dużo szybciej ulec uszkodzeniu w przypadku jazdy w trudnych warunkach. 

 

Dynamika jazdy

Dynamika jazdy to kolejny kluczowy czynnik, który powinien mieć znaczenie dla wyboru odpowiedniego modelu ogumienia. Kierowcy poruszający się w bardziej sportowym stylu, czyli częste gwałtowne przyspieszenia, hamowania i wchodzenie w zakręty z wysoką prędkością powinni decydować się na produkty najwyższej jakości. Dynamiczna jazda to warunki, które dla opon są bardzo wymagające - zarówno pod kątem zapewniania bezpieczeństwa, jak i samej trwałości. Z tego powodu, użytkownicy poszukujący rozwiązań zapewniających odpowiednie właściwości podczas bardziej sportowej jazdy powinni się zdecydować na produkty z segmentu przynajmniej średniego, a najbezpieczniej - premium. 

Kierowcy, którzy poruszają się mniej dynamicznie mogą bez większych obaw wybrać produkty niższych klas. Powinny one zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, przyczepności i komfortu jazdy podczas spokojnej jazdy. 

Klasa i rodzaj samochodu

Wybór odpowiedniego ogumienia powinien być również dostosowany do rodzaju samochodu, na jakim zamierzasz je zamontować. W przypadku pojazdów typu SUV czy nowoczesnych pojazdów o kołach ponad 19 cali, wybór automatycznie może zostać ograniczony do produktów klasy premium (ewentualnie czasem średniej), ponieważ segment ekonomiczny nie oferuje tak dużych rozmiarów. Nawet jeśli, dostępne będą gumy w tym rozmiarze niższej klasy, warto dobrze przemyśleć ich wybór, jeśli szukamy opon do samochodów o większej masie własnej. Ciężkie pojazdy są bardziej wymagające dla ogumienia, więc produkty niższej jakości mogą nie zapewnić takiego samego poziomu bezpieczeństwa. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojazdów sportowych. Jest to powiązane bezpośrednio z czynnikiem, który opisywaliśmy w poprzednim akapicie. Tego typu samochody stworzone są z myślą o bardziej dynamicznej jeździe, dlatego należy stawiać na opony, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas gwałtownego przyspieszania czy hamowania w różnych warunkach. 

W przypadku niektórych samochodów, zdarza się, że producent dopuszcza użycie ogumienia jedynie z odpowiednią homologacją.  W takiej sytuacji, wybór może być automatycznie ograniczony do określonych marek (zazwyczaj z klasy premium). Zakładanie w takich pojazdach opon bez homologacji może wiązać się z wieloma konsekwencjami, jak choćby utrata gwarancji. 

Kierowcy poruszający się pojazdami o słabszych osiągach i mniejszej masie własnej mogą zdecydować się na zakup opon klasy średniej i ekonomicznej. Takie samochody są znacznie mniej wymagające i mogą nawet nie wykorzystać potencjału opon premium, więc sumarycznie dopłacimy za nieużywane przez nas możliwości. 

Dobrym wskaźnikiem, który pokazuje jakiej klasy opony są optymalne dla konkretnego pojazdu jest fabrycznie instalowane ogumienie i rekomendacje producenta. Choć zazwyczaj samochody z fabryki wyjeżdżają na konkretnym modelu opon klasy premium lub średniej, to zdarza się, że producent rekomenduje również inne produkty, które mogą skutecznie zastąpić fabrycznie montowane opony

Komfort jazdy

Komfort jazdy to ogólny czynnik, określający zbiór parametrów, które mają wpływ na nasze samopoczucie podczas jazdy. Właściwości, takie jak poziom generowanego hałasu (zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego), to parametry, które mają kluczowe znaczenie dla komfortu podróży kierowcy i pasażerów. Opony klasy premium charakteryzują się zazwyczaj obniżonym poziom hałasu podczas pracy w porównaniu do produktów niższych klas. Ma to szczególne znaczenie dla kierowców poruszających się na dłuższe odległości, ponieważ długotrwały hałas może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie. Dźwięk słyszany jest najbardziej intensywnie podczas jazdy z większymi prędkościami, więc na ten element powinni zwracać szczególną uwagę użytkownicy jeżdżący autostradami czy drogami szybkiego ruchu. 

Poziom hałasu i komfort jazdy mają również szczególne znaczenie dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Jest to rodzaj samochodu, który podczas jazdy jest niemal bezgłośny. Dlatego, kierowcy tego typu pojazdów powinni się decydować na ogumienie, które generuje możliwie najniższy hałas. Obecnie, producenci opon klasy premium (oraz coraz częściej średniej) wprowadzają w swojej ofercie produkty dedykowane właśnie pojazdom elektrycznym, które przykładają szczególną uwagę właśnie do tego parametru. 

Podczas jazdy miejskiej, na krótkie dystanse i z mniejszą prędkością, poziom hałasu nie ma tak dużego wpływu. Dlatego właśnie użytkownicy poruszający się w takich warunkach, nie muszą przykładać do tego parametru zbyt dużej wagi. 

”Parametry_opon_premium”

Jak porównać ze sobą opony z różnych klas?

Wiemy już, jakie czynniki mają kluczowy wpływ na decyzję, jaki produkt będzie dla nas odpowiedni. Powstaje jednak pytanie - jak sprawdzić, która opona spełni moje oczekiwania? 

Istnieje kilka możliwości weryfikacji i bezpośredniego porównania ze sobą opon z różnych klas. Warto przyjrzeć się każdej z nich, by przed ostateczną decyzją mieć pełny obraz tego, jak prezentuje się dany model opony - jakie są jego mocne, a jakie słabe strony oraz przede wszystkim, która najlepiej dopasuje się do moich oczekiwań. Najpopularniejsze metody porównania to:

  • Porównanie etykiet energetycznych konkretnych modeli opon - obecnie, wszystkie modele ogumienia oferowane na europejskim rynku oznaczone są specjalną etykietą energetyczną, która określa według własnej skali parametry takie jak: bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni, poziom hałasu, wydajność paliwowa i kilku innych. Więcej o etykietach przeczytasz w naszym artykule
  • Testy przeprowadzane przez specjalistów - przed rozpoczęciem każdego sezonu, liczne organizacje przygotowują wiele testów, w których porównują ze sobą różnorodne modele ogumienia, niemal zawsze z różnych klas. Dzięki takim testom, można w łatwy sposób dostrzec, w jakich warunkach dany model opony sprawdzi się najlepiej, a który trochę słabiej. Z naszej strony polecamy szczególnie wyniki badań przeprowadzanych przez ADAC, czyli niezależną, niemiecką organizację motoryzacyjną. Najbardziej aktualne wyniki znajdziesz w naszej sekcji artykułów “Testy
  • Opinie użytkowników, czyli prawdopodobnie najpopularniejszy na świecie sposób weryfikacji jakości produktów. Dzięki opiniom, pozostawionym przez innych kierowców, można bardzo łatwo ocenić, czy produkty rzeczywiście spełniają oczekiwania faktycznych użytkowników. Na naszej stronie opony.strefakierowcy.pl. oprócz oceny gwiazdkowej, znajdziesz również informację, jakie elementy użytkownicy określają najlepiej, oraz dla jakich zastosowań sprawdza się szczególnie dobrze. Opinie danego modelu opony znajdziesz na stronie ogólnej danego bieżnika, np. tutaj, w dolnej części strony. 
”Czy_warto_dopłacać_do_opon_premium”

Czy warto dopłacać do opony premium?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nigdy nie będzie całkiem jednoznaczna. Opłacalność inwestycji w opony premium jest zależna od wielu czynników. Z całą pewnością można stwierdzić, że jeśli użytkownik oczekuje najwyższej jakości, a zakup droższego produktu nie nadszarpnie jego budżetu, to warto wybrać produkty klasy premium. 

Wybór opon klasy premium będzie również opłacalny dla kierowców, którzy rocznie pokonują dziesiątki tysięcy kilometrów. W ogólnym rozrachunku, może okazać się, że inwestycja w droższe opony będzie dla takich użytkowników korzystniejsza, ze względu na niższe zużycie paliwa i samego bieżnika. 

Dla kierowców pojazdów sportowych i jeżdżących dynamicznie oraz użytkowników pojazdów z większymi kołami, produkty klasy premium (opcjonalnie średniej) mogą być jedynym możliwym wyborem. Producenci klasy ekonomicznej rzadko oferują opony o rozmiarze ponad 19 cali. Nawet jeśli jednak znajdą się takie produkty na rynku, to podczas dynamicznej jazdy mogą nie zapewnić one wystarczającego poziomu bezpieczeństwa. 

Mimo to, nie dla każdego kierowcy, zakup opon klasy premium będzie opłacalny. Użytkownicy, którzy pokonują krótkie dystanse, jeżdżą spokojnie i w mniej wymagających warunkach, mogą się spokojnie zdecydować na produkty niższych klas. Dla takich kierowców, wybór produktów klasy premium może oznaczać z przepłacenie za niewykorzystywany potencjał. 

Przed ostatecznym wyborem określonej klasy produktów i konkretnego modelu opon warto się zastanowić nad tym, jakiego produktu oczekujemy. W naszym artykule zaproponowaliśmy najważniejsze czynniki, na które najlepiej zwrócić uwagę i przeanalizować przed decyzją o zakupie. Na pytanie, czy warto dopłacać do opony premium, najlepiej odpowiedzieć samemu sobie, na podstawie naszego stylu jazdy i indywidualnych potrzeb. 

Nie zawsze dodatkowe koszty oznaczają istotną poprawę właściwości jazdy dla konkretnego kierowcy. Jednak podkreślamy, wybór opon premium, poza ewentualnym przepłaceniem, nie wiąże się z większym ryzykiem - są to produkty najwyższej jakości i jeśli budżet na ten cel jest duży, warto wybrać właśnie opony z tego segmentu

Artykuły