Bestsellery


Historia marki Nokian

Historia opon wytrzymałych niczym 3310

Korzenie marki Nokia sięgają 1865 roku, kiedy to inżynier i przemysłowiec Fredrik Idestam założył fabrykę artykułów papierniczych w mieście Tampere. Przedsiębiorstwo szybko się rozwinęło, co pozwoliło na otwarcie drugiej fabryki 15 kilometrów dalej, w mieście znanym dziś na całym świecie - Nokia. Kilka lat po tym wydarzeniu, w 1871, firma przekształciła się w spółkę akcyjną. Pierwsze kroki jako producent opon, firma postawiła w 1898. Rozpoczęła wtedy produkcję opon rowerowych, które prawie od samego początku istnienia uchodziły za produkt o doskonałych parametrach wytrzymałościowych i zapewniający znakomitą trakcję. 

Opony wzorowane na wydarzeniach historycznych

Fiński producent rozpoczął produkcję opon samochodowych po kilkudziesięciu latach od założenia działalności. Pierwsza partia ogumienia wyjechała z fabryki dopiero w 1932 roku. Szczególną sławę przyniosła jednak seria opon zimowych Hakkapeliitta, których nazwa pochodzi od historycznego określenia fińskiego kawalerzysty w służbie szwedzkiego króla Gustawa Adolfa podczas Wojny Trzydziestoletniej. Nazwa ta, jest stosowana aż do dziś jako model opon tego producenta. Ogumienie tej serii zostało wypuszczone na rynek w 1936 roku i było bardzo popularne jako opony na warunki zimowe, które w klimacie fińskim są szczególnie wymagające. 

Zmiana spółki - matki

W kolejnych dekadach marka Nokia rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Część przedsiębiorstwa, która była odpowiedzialna za opony, rozwijała technologie związane w szczególności z oponami zimowymi. Firma stała się pionierem w tej dziedzinie i zdobyła niesamowitą popularność na rynku skandynawskim, gdzie te warunki zimowe są szczególnie wymagające, dodatkowo przez dłuższą część roku niż w pozostałych regionach Europy. W 1988 roku Nokian Tyres (Nokian jest fińskim dopełniaczem słowa Nokia, czyli tłumacząc dosłownie na język polski - Opony Nokii) zostało oddzielone od firmy Nokia Corporation, tworząc nową spółkę, która była notowana na giełdzie helsińskiej. Fiński producent, znany później najbardziej ze sprzedaży telefonów komórkowych, był udziałowcem tej spółki oponiarskiej przez kolejne 15 lat. Po tym czasie, w 2003 roku, sprzedał on resztę swoich udziałów na rzecz Bridgestone. Nowy właściciel postanowił jednak, że Nokian będzie pracował nadal, niezależnie od głównej marki, ze względu na wysoką popularność fińskiej nazwy, ale w miarę potrzeby, projekty zostaną uzupełnione o sprawdzone patenty japońskiego producenta. 

Kup oponę Nokian w serwisie


Może zainteresują Cię też