Bestsellery


Opony zimowe Dębica Modele opon zimowych marki Dębica

Opony całoroczne Dębica Modele opon całorocznych marki Dębica

Historia marki Dębica

Polskie przedsiębiorstwo przemysłu chemicznego - Firma Oponiarska Dębica

Początki Firmy Oponiarskiej Dębica sięgają 1937 roku. Wówczas w Dębicy powstała Fabryka Gum Jezdnych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego jako filia poznańskiego Stomilu. W marcu 1939 roku wyprodukowano w zakładzie pierwsze opony, które były opracowane przez konstruktorów z Poznania na podstawie licencji współpracującego z firmą przedsiębiorstwa amerykańskiego General Tire and Rubber Company. W tym samym roku rozpoczęła się II Wojna Światowa, która miała duży wpływ na działanie przedsiębiorstwa - zostało ono przejęte przez niemiecki koncern. Przetransportował on wszystkie maszyny i technologie na teren swojego kraju. Po zakończeniu światowego konfliktu rozpoczęły się procedury rewindykacji sprzętu i odtwarzania technologii z okresu przedwojennego. Proces ten zajął kilka lat, ale pod koniec dekady udało się wznowić produkcję opon. 

Zakłady Przemysłu Gumowego Dębica - okres powojenny

W 1949 roku, zakład został upaństwowiony i kontynuował swoją działalność jako „Zakłady Przemysłu Gumowego Dębica”. Przez kolejne dekady firma musiała mierzyć się z szybko rosnącym zapotrzebowaniem na opony samochodowe w naszym kraju. Przedsiębiorstwo musiało znacząco zwiększać produkcję, inwestując duże sumy w rozwój swojej fabryki. Dębica przez te lata znacząco poszerzała również swoją ofertę, proponując coraz to doskonalsze ogumienie oraz projektując je dla nowych pojazdów, jak na przykład rowery. 

Prywatyzacja i wielkie przejęcie

Pod koniec lat siedemdziesiątych w Dębicy można było zauważyć powstający kryzys, jaki przeżywała w tym czasie cała centralnie sterowana gospodarka Polski. Doprowadził on do znacznego spowolnienia rozwoju firmy. Ostatecznie od 1991 roku rozpoczął się proces prywatyzacji firmy. Przekształcono Dębickie Zakłady Opon Samochodowych Stomil w nową jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Po 2 latach od tego wydarzenia, w listopadzie 1993 przedsiębiorstwo przyjmuje kolejną, nową nazwę - Firma Oponiarska Dębica Spółka Akcyjna. Niemal dokładnie rok później odbyło się pierwsze notowanie Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. 2 grudnia 1995 roku odbyło się spotkanie prezesa firmy Goodyear Tire And Rubber Company oraz Ministra Przekształceń Własnościowych, po którym oficjalnie poinformowano o sprzedaży pakietu akcji Spółki na rzecz amerykańskiego przedsiębiorstwa. Początkiem 1996 roku Goodyear objął większościowy pakiet akcji, przejmując kontrolę nad przyszłością marki. Od tego czasu firma rozwija się regularnie w szybkim tempie, korzystając z technologii amerykańskiego koncernu i produkując ogumienie doskonałej jakości. 

Kup oponę Dębica w serwisie


Może zainteresują Cię też