Bestsellery


Opony zimowe Uniroyal Modele opon zimowych marki Uniroyal

Opony całoroczne Uniroyal Modele opon całorocznych marki Uniroyal

Historia marki Uniroyal

Od małego sklepiku w Liege do wielkiego przedsiębiorstwa

W 1868 roku były oficer artylerii belgijskiej Oscar Englebert postanowił otworzyć sklepik z artykułami gumowymi. Sklep tego typu, jak na tamte czasy był naprawdę nowoczesny. Jego właściciel zdawał sobie sprawę, że nowy wszechstronny i wodoodporny materiał - guma, wykazuje duży potencjał. Lokalny sprzedawca radził sobie całkiem nieźle, sprzedając wiele gumowych produktów. Firma rozwijała się dalej, a z czasem przejął ją syn właściciela Oscar Englebert Junior. Był on pasjonatem innowacyjności i postanowił produkty gumowe nie tylko sprzedawać, ale również wytwarzać. Otworzył on fabrykę produkującą wodoodporne wyroby - od czepków do kąpieli po peleryny, fartuchy i rękawice. Wkrótce, zaczął on eksperymentować z oponami, początkowo do rowerów i pojazdów konnych. 

W kilka lat po osiągnięciu sukcesu na rynku opon rowerowych Englebert Junior rozwinął działalność, wytwarzając również ogumienie do pojawiających się na rynku samochodów. Stał się on dzięki temu pierwszym producentem opon dla motoryzacji w krajach Beneluksu i jednym z pierwszych w Europie. Opona zasłynęła w niedługim czasie jako zwycięzca historycznego wyścigu Le Mans - był pierwszym producentem, którego opony nie trzeba było wymieniać przez cały 24 - godzinny wyścig. W następnych latach, firma rozwijała się naprawdę szybko. Tuż przed wybuchem I Wojny Światowej Englebert wprowadził nowy zygzakowaty wzór do swoich opon, który był strzałem w dziesiątkę. Znacznie poprawił on bezpieczeństwo jazdy, ograniczając ryzyko poślizgu. Nowy model zyskał tak dużą popularność, że produkcja opon zwiększyła się czterokrotnie.

Nowe partnerstwa

Pod koniec lat 50. XX wieku firma założona przez Engleberta zwróciła na siebie uwagę US Rubber i obie firmy postanowiły połączyć swoje siły. Początkowo, nowe przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Uniroyal - Englebert, którą następnie po 10 latach zmieniono na Uniroyal. W kolejnych latach przedsiębiorstwo wprowadzało na rynek kolejne modele opon i stopniowo się rozwijało. W 1979 roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii marki. Europejski oddział został przejęty przez niemiecki koncern Continental AG, który po dziś dzień sprzedaje opony tej marki na rynku europejskim. Na pozostałych rynkach opony Uniroyal sprzedaje francuska grupa Michelin, która wykupiła pozostałe oddziały przedsiębiorstwa.

Kup oponę Uniroyal w serwisie


Może zainteresują Cię też