Kierowcy, którzy zdecydowali się na ogumienie sezonowe: najwyższy czas zmienić opony na lżejsze, przystosowane do jazdy po rozgrzanym bądź wilgotnym asfalcie - czyli w warunkach najczęściej spotykanych wiosną i latem. Jeśli dotychczas byłeś zwolennikiem opon całorocznych lub jako szczęśliwy posiadacz swojego pierwszego auta wybierasz letnie ogumienie po raz pierwszy, konieczne dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
Długie ciepłe dni zachęcają do dynamiczniejszej jazdy. Z mniejszą ostrożnością podchodzimy do łapania zakrętów, rozwijamy też większe prędkości niż zazwyczaj. Wszystko to wymaga od opon znacznie lepszego przystosowania do takiej techniki jazdy. O ile zimą staramy się jeździć ostrożnie, otyle w trakcie ciepłych miesięcy warunki na drodze pozwalają na nieco więcej swobody. Dlatego na wybór odpowiednich opon letnich należy poświęcić nieco czasu. Na jakie parametry zwracamy uwagę w pierwszej kolejności?
• Zalecenia producenta oraz nasze oczekiwania – Aktualnie wybór opon jest bardzo szeroki a większość producentów w przypadku opon osobowych oraz tych przeznaczonych do SUVów ma w swoim portfolio opony dostosowane do wymagań użytkownika: zarówno te z nastawieniem bardziej "sportowym" jak i przeznaczone do "spokojnej" jazdy, w przypadku opon do SUVów funkcjonuje także podział na te szosowe oraz z mniejszym lub większym nastawieniem offroad'owym. Warto więc przed zakupem przyjrzeć się ofertom zawężając wybór nie tylko do danego producenta ale także sprawdzić, który z oferowanych przez niego modeli będzie najbardziej odpowiedni z uwagi na nasz sposób eksploatacji auta. Opony letnie, jak każde inne zresztą, należy stosować zgodnie z ich zastosowaniem, a dobór przeprowadzać mając na uwadze wytyczne producenta samochodu zwarte w instrukcji obsługi (w zakresie rozmiaru, indeksów nośności, prędkości, homologacji).
• Klasa – wśród opon, ze względu na oferowaną jakość produktów, występuje umowny podział na trzy klasy: premium, średniej i ekonomicznej. Nazwy oczywiście wskazują, z jaką jakością i zarazem ceną masz do czynienia. Naszym zdaniem ten podział można wyjaśnić tak: wybierając oponę segmentu premium prawie na pewno otrzymasz produkt, który spełni Twoje oczekiwania pod względem świetnych osiągów, optymalnego bezpieczeństwa i trwałości - coś dla tych, którzy nie lubią kompromisów. Wśród opon segmentu średniego można odszukać bieżniki o bardzo dobrych właściwościach w rozsądnych cenach, wystarczy nieco poszperać wśród aktualnych testów opon (najlepiej wśród wielu, aby nie opierać się na jednym) a na pewno uda się odnaleźć model o świetnej relacji ceny do jakości - coś dla tych, którzy lubią być "smart". Dokonując zakupu opon w klasie ekonomicznej trzeba być już bardziej ostrożnym, gdyż produkty w tym segmencie bardzo się od siebie różnią: możesz dokonać zakupu niedrogich opon, które bardzo dobrze sprawdzą się podczas spokojnego podróżowania, ale możesz także znaleźć na rynku opony wręcz niebezpieczne na których jazda będzie przypominała walkę o przetrwanie.
• Unijna etykieta - unijne etykiety są z nami od jakiegoś czasu, znajdziesz je na pralkach, żarówkach, a od jakiegoś czasu także na oponach. Jeśli kupujesz opony, to szukaj raczej tylko takich z etykietami, oznacza to, że zostały one dopuszczone do użytku na ternie UE. Etykiety pozwalają bardzo szybko, ale też niestety także nie w pełni miarodajnie porównać opony. Odzwierciedlają one podstawowe 3 parametry opon: efektywność paliwową, drogę hamowania na mokrej nawierzchni podczas jazdy na wprost i generowany hałas. Należy jednak podkreślić, że są to tylko 3 parametry, podczas gdy rzetelne testy opon opierają się na kilkudziesięciu. Dlatego też podczas zakupów etykietę traktuj jako pewnego rodzaju podpowiedź, ale absolutnie nie jako wyrocznie jednoznacznie wskazującą który model jest lepszy.
• Data produkcji – pozwoli określić potencjalną żywotność. Średnio przyjmuje się, że opony wytrzymują około 4-6 lat od daty pierwszego montażu (dla opon kupionych jako nowe nie starsze niż 18-sto miesięczne). Jeśli jeździsz mało a Twoje wymiany ogumienia wynikają z ich "starzenia" się a nie ze zużycia bieżnika warto podczas zakupu rozglądać się za oponami w miarę świeżymi - powiedzmy nie starszymi niż 18 miesięcy. Jeśli jeździsz dużo i w ciągu 2-4 sezonów ścierasz bieżnik zastanów się nad zakupem przecenionych opon. Zwykle opony są przeceniane jeśli są starsze niż 2 lata. Kupując opony na przecenie jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w przypadku drogich modeli nie tracąc nic z ich właściwości.
Opony letnie: zakup nie tylko na sezon, ale na lata. Dobór dobrze dopasowanego ogumienia o odpowiednich właściwościach i i jakości potwierdzonej w testach oraz opiniach użytkowników to wybór, który będzie miał wpływ na użytkowanie auta przez kilka sezonów. Naszym zdaniem wyboru powinno się dokonywać wśród opon segmentu premium lub średniego. Opona to wbrew pozorom skomplikowany produkt na którego jakość a tym samym bezpieczeństwo składa się wiele czynników, ciężko kupić tani, dobry produkt, choć na pewno wśród niedrogich opon można znaleźć takie, które możemy określić mianem "przyzwoitych". Pamiętaj, aby dbać o ogumienie, zrównoważoną technikę jazdy i stan techniczny pojazdu a to z pewnością ograniczy twoje wydatki związane z wymianą ogumienia.