Aquaplaning na czym polega oraz dlaczego i jak należy go unikać?

24.10.2023

Aquaplaning, czyli po polsku akwaplanacja, to zjawisko, które może zaskoczyć każdego kierowcę, szczególnie podczas deszczu. To sytuacja, w której opony pojazdu tracą przyczepność do nawierzchni drogi z powodu gromadzącej się wody, co może prowadzić do utraty kontroli nad samochodem. Dlatego zrozumienie, czym jest aquaplaning, oraz umiejętność unikania go, jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. W tym artykule przeanalizujemy, czym dokładnie jest aquaplaning, jakie są jego przyczyny i jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego niebezpiecznego zjawiska. Ponadto omówimy, jakie zachowanie na drodze i stan opon mogą wpłynąć na ryzyko aquaplaningu, aby pomóc kierowcom utrzymać kontrolę nad swoimi pojazdami nawet podczas intensywnych opadów deszczu.

Opony

Na czym polega zjawisko aquaplaningu?

Aquaplaning, znany również jako hydroplaning, to zjawisko, w którym opony pojazdu tracą przyczepność do nawierzchni drogi z powodu obecności wody na drodze. To zjawisko występuje, gdy warstwa wody między oponami pojazdu a nawierzchnią drogi staje się zbyt gruba, aby opony mogły ją odpowiednio przepchnąć. W efekcie opony tracą kontakt z nawierzchnią, a kierowca może stracić kontrolę nad pojazdem.

Główne przyczyny wystąpienia aquaplaningu to intensywne opady deszczu lub ulewy, które powodują, że woda gromadzi się na drodze, tworząc warstwę, która jest trudna do usunięcia przez opony pojazdu. Woda działa jak bariera uniemożliwiająca oponom utrzymanie przyczepności do asfaltu. Skutkiem tego jest poślizg pojazdu, który może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Warto zrozumieć, że aquaplaning nie zależy tylko od ilości wody na drodze, ale także od prędkości pojazdu, stanu opon oraz głębokości bieżnika. Im większa prędkość pojazdu, tym większe ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Dlatego unikanie nadmiernie dużej prędkości podczas deszczu lub ulewy jest kluczowe. Stan opon, w tym ich bieżnik i ogólna kondycja, odgrywa również istotną rolę w ryzyku wystąpienia aquaplaningu.

”Na_czym_polega_zjawisko_aquaplaningu?”

Jak unikać aquaplaningu i jakie środki ostrożności można podjąć w tym celu?

Unikanie aquaplaningu jest kluczowe dla bezpieczeństwa na mokrych drogach. Oto kilka środków ostrożności i zaleceń, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego niebezpiecznego zjawiska:

 

 • Redukcja prędkości: Jednym z najważniejszych środków ostrożności jest dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Podczas deszczu lub po opadach warto znacznie zmniejszyć prędkość, aby umożliwić oponom skuteczne usuwanie wody spod kół. Rozsądna prędkość to klucz do uniknięcia aquaplaningu.
 • Dobre opony: Upewnij się, że masz dobrej jakości opony z głębokim bieżnikiem. Bieżnik pomaga odprowadzać wodę spod opon, co zwiększa przyczepność. Zadbaj o regularne sprawdzanie stanu opon i wymianę ich, gdy bieżnik jest zbyt zużyty.
 • Unikaj dużych kałuż i stojącej wody: Staraj się omijać duże kałuże i obszary zalewane, gdzie woda może się gromadzić w dużych ilościach. Unikanie stojącej wody pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
 • Utrzymuj bezpieczny odstęp: Zachowaj większy odstęp między Twoim pojazdem a pojazdem przed Tobą. To daje Ci więcej czasu na reakcję i zmniejsza ryzyko kolizji, gdy zaczniesz tracić przyczepność.
 • Unikaj gwałtownych manewrów: Podczas jazdy na mokrych drogach unikaj gwałtownego hamowania, przyspieszania i skręcania. Delikatne ruchy pomagają utrzymać przyczepność opon do nawierzchni.
 • Zachowuj dobry stan auta: Regularna kontrola stanu technicznego pojazdu, w tym sprawdzanie hamulców i układu kierowniczego, może pomóc w uniknięciu potencjalnych problemów podczas jazdy w trudnych warunkach.

 

Pamiętaj, że aquaplaning to zjawisko, które może wystąpić, nawet jeśli stosujesz się do środków ostrożności. Dlatego ważne jest, aby być gotowym na taką sytuację i wiedzieć, jak zachować spokój i próbować odzyskać kontrolę nad pojazdem, jeśli do niej dojdzie. W miarę możliwości unikaj nagłego sterowania lub hamowania w przypadku wystąpienia aquaplaningu, ponieważ to może tylko zwiększyć ryzyko poślizgu.

”Jak_unikać_aquaplaningu”

Co zrobić, gdy już wystąpi zjawisko aquaplaningu?

Gdy wystąpi zjawisko aquaplaningu, ważne jest, aby zachować spokój i działać zgodnie z odpowiednimi krokami, aby próbować odzyskać kontrolę nad pojazdem. Oto, co zrobić, gdy dojdzie do aquaplaningu:

 

 • Nie hamuj gwałtownie: Takie hamowanie może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ opony straciły przyczepność do nawierzchni. Staraj się delikatnie zwolnić z nacisku na pedał hamulca i pozwól pojazdowi zwolnić naturalnie.
 • Trzymaj kierownicę pewnie: Nie kręć gwałtownie kierownicą. Trzymaj ją pewnie, aby utrzymać pojazd na właściwej ścieżce. Jeśli skręcasz, to rób to delikatnie.
 • Skieruj wzrok tam, gdzie chcesz jechać: Koncentruj się na tym, gdzie chcesz skierować pojazd, a nie na przeszkodach czy krawężnikach, które chciałbyś uniknąć. 
 • Zwolnij, gdy wracają przyczepności: Po krótkotrwałym aquaplaningu, gdy opony odzyskują przyczepność, delikatnie przyspieszaj i kontynuuj jazdę z większą ostrożnością, utrzymując niższą prędkość poruszania niż wcześniej, by uniknąć powtórzenia niebezpiecznej sytuacji.
 • Unikaj nagłych ruchów kierownicą: Po odzyskaniu przyczepności, unikaj gwałtownego skręcania lub nagłych manewrów. Wróć do płynnej jazdy.
 • Zatrzymaj się tylko, jeśli to konieczne: Jeśli nie jesteś w stanie odzyskać kontroli nad pojazdem lub sytuacja na drodze jest niebezpieczna, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu i poczekaj na poprawę warunków.

 

Pamiętaj, że unikanie aquaplaningu poprzez stosowanie odpowiednich środków ostrożności, takich jak dostosowanie prędkości i utrzymanie stanu opon, jest zawsze najlepszym podejściem. W razie wystąpienia aquaplaningu warto znać umiejętność reagowania i zachowania spokoju, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Zapamiętaj: Jakiekolwiek gwałtowne reakcje lub panika mogą tylko pogorszyć całą sytuację!

”Jak_się_zachować_podczas_aquaplaningu”

Jakie opony wybrać aby zabezpieczały przed aquaplanigiem?

Wybór odpowiednich opon jest kluczowy, aby zabezpieczyć się przed aquaplaningiem i zapewnić sobie bezpieczną jazdę w deszczu i podczas opadów ulewnych. Wybierając opony, zawsze zwracaj uwagę na etykiety i oznaczenia, które informują o wydajności opon w różnych warunkach. Dostosuj wybór opon do swoich potrzeb i warunków, w jakich jeździsz. To klucz do zapewnienia sobie bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. 

W naszym sklepie możesz znaleźć etykiety UE opon, które zawierają kluczowe informacje na temat wydajności opon na mokrej nawierzchni. Etykiety te prezentują klasę przyczepności w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza). Wybierając opony z najlepszą klasą (klasa A lub B), kierowca może znacznie zwiększyć swoje szanse na uniknięcie aquaplaningu i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas jazdy na mokrych drogach. Dlatego warto przywiązywać uwagę do tych etykiet podczas zakupu opon, aby dokonać świadomego i bezpiecznego wyboru.

”Opony_chroniące_przed_aquaplaningiem”

Artykuły