Opony całoroczne - jak wybrać najlepsze? Test ACE, ARBÖ i GTÜ na rok 2022/2023

30.08.2023

Opony całoroczne to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. Są to opony, które można stosować przez cały rok, zarówno w zimie, jak i w lecie. Zbudowane są najczęściej z innych rodzajów mieszanki gumowej i posiadają inny bieżnik niż opony letnie i zimowe, co ma zapewnić im dobre osiągi w różnych warunkach pogodowych. W poniższym porównaniu przeprowadzonym wspólnie przez niemieckie grupy ACE, ARBÖ oraz GTÜ poznasz bliżej najpopularniejsze modele opon całorocznych, a my pokażemy, które z modeli sprawdzają się najlepiej w zróżnicowanych warunkach.

Opony

Czy warto zdecydować się na opony całoroczne?

Opony całoroczne mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają uniknąć kłopotów z wymianą opon dwa razy w roku. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Opony całoroczne są również bardziej wygodne w użytkowaniu. Nie trzeba pamiętać o tym, kiedy wymienić opony na zimowe lub letnie.  

Oczywiście, opony całoroczne mają również pewne wady. Nie są tak dobre jak opony letnie na suchej i mokrej nawierzchni oraz odstają osiągami od opon zimowych w najtrudniejszych warunkach na śniegu i lodzie. Jeśli często jeździsz po zimowych warunkach drogowych, lepiej jest wybrać opony zimowe.  

Mimo to, w naszym klimacie, gdzie zimy z reguły są bardziej łagodne, w lecie częste są deszcze i nie ma skrajnych upałów a dominuje pogoda przejściowa, opony całoroczne powinny spełnić oczekiwania większości kierowców. Tego typu produkty są w szczególności polecane dla kierowców pokonujących mniejsze dystanse w ciągu roku i eksploatują samochód głównie w warunkach miejskich, gdzie drogi w zimie są odśnieżane i rzadko pokryte lodem.  

”Opony_całoroczne”

Kto przeprowadził test?

Porównanie, na którym się opieramy zostało przeprowadzone w 2022 roku przez 3 niemieckie i austriackie firmy - ACE, ARBÖ oraz GTÜ. Dwa pierwsze to stowarzyszenia kierowców i pasjonatów motoryzacji, które łącznie skupiają ponad milion członków. Ich zadaniem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pomoc kierowcom w sprawach związanych z produktami motoryzacyjnymi. Jednym z ich zajęć jest przeprowadzanie obiektywnych testów ogumienia w różnych warunkach i właśnie poniższy test jest jednym z takich badań. GTÜ to oficjalnie uznana organizacja niemiecka zajmująca się badaniami technicznymi, zrzeszająca niezależnych ekspertów w dziedzinie pojazdów silnikowych. Organizacja odpowiedzialna jest za różne usługi związane z motoryzacją i ruchem drogowym, takie jak przeglądy pojazdów, zezwolenia w zakresie tuningu, kontrole bezpieczeństwa czy certyfikacje ADR. Wyraźnie widać, że jest to grupa, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa nam - kierowcom. Dzięki temu mamy pewność, że testy przeprowadzone z udziałem GTÜ są rzetelnie przeprowadzone i rzeczywiście wskazują produkty, których zakup warto rozważyć.  

”Porównanie_opon_całorocznych”

Jakie opony znajdują się w porównaniu?

Jakie opony znajdują się w porównaniu?

Do porównania wybrano 9 flagowych modeli od różnych producentów opon całorocznych znanych na całym świecie:

Na powyższej liście znajdziemy produkty ułożone w kolejności uznanej przez testujących za ostateczny wynik. Liczba podana w nawiasie jest punktacją uzyskaną przez dany model w całkowitym porównaniu. Maksymalna liczba punktów jaką można było uzyskać w teście wynosi 250. W kolejnym akapicie znajdziesz bardziej szczegółowe informacje jakie parametry były brane pod uwagę do oceny, oraz które modele wyróżniły się w konkretnych testach.  

”Testy_w_różnych_warunkach”

Jak przeprowadzono testy porównujące opony całoroczne?

Test, który ma za zadanie wyłonić najlepszy model opon całorocznych został przeprowadzony pod kątem trzech najważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo kierowców podróżujących w różnych warunkach panujących w ciągu roku.  

Pierwszy test dotyczył osiągów w zimowych warunkach, które są najbardziej wymagające dla opon samochodowych. Przeprowadzony został w szczególnie trudnych warunkach - na zaśnieżonych fińskich trasach. W tym badaniu wykazano, że najlepsze parametry w śniegu wykazują opony Michelin, Nokian i Continental. Wykazują się one znakomitą przyczepnością na śliskiej, zaśnieżonej nawierzchni. Ich największą zaletą jest również doskonała kontrola i sterowność, zarówno na prostej, jak i zakrętach.  

Na mokrych nawierzchniach najlepszy wynik uzyskały opony wyprodukowane przez Bridgestone. Ich model Weather Control osiągnął wynik bardzo zbliżony do osiągów opon letnich (różnica wynosi niecałe 0,5 m w zakresie drogi hamowania na mokrym), co oznacza, że jakość i pewność w warunkach deszczu na oponach całorocznych jest bardzo zbliżona do ogumienia sezonowego. Niewiele słabsze, ale nadal bardzo wyniki osiągnęły również produkty Vredestein i Continental.  

Na suchej nawierzchni wedle teorii jest najłatwiej. Mimo to, opony w zależności od swojej konstrukcji i użytej mieszanki mogą również osiągać bardzo różnorodne wyniki. Dla kierowców, ważne jest to, by nawet w idealnych warunkach, opony zapewniały jak najkrótszą drogę hamowania i bezpieczeństwo. W tej części testu wyróżnił się szczególnie model Michelin, choć pozostałe modele mają raczej zbliżone wyniki. Jedynie opony marki Berlin oraz Cooper dość wyraźnie odstają od pozostałych produktów.  

”Jakie_opony_wybrać?”

Podsumowanie - jakie opony całoroczne wybrać?

Ostateczny wybór opon całorocznych będzie zależny od wielu czynników. Jeżeli poszukujesz ogumienia, które powinno być najbardziej uniwersalne i sprawdzić się doskonale w każdych warunkach, warto rozważyć zakup opon Michelin CrossClimate 2. Dla kierowców, którzy jeżdżą więcej w warunkach deszczowych, a w zimie po odśnieżonych, ale mokrych nawierzchniach, doskonałym wyborem mogą być produkty od Bridgestone. Nokiany, Continental, Goodyear oraz Vredestein również powinny spełnić oczekiwania większości kierowców, zapewniając wysokie osiągi w różnych warunkach atmosferycznych. Pozostałe modele opon ujęte w porównaniu, mimo osiągnięcia słabszych wyników, nadal mogą być świetną alternatywą, która przy niższej cenie, zapewni przyzwoite parametry.  

”Producenci_opon_całorocznych”

Pełne wyniki porównania opon całorocznych

Jeżeli poszukujesz bardziej szczegółowych danych, według których porównywane były opony, znajdziesz je na stronie ARBÖ, które przygotowało artykuł z wynikami. Strona jest w języku niemieckim, dlatego przygotowaliśmy krótką “ściągę”, która pozwoli Ci przeczytać tabelę wyników:

1 - Sicherheit winter - Bezpieczeństwo w zimie:

 

 • Traktion auf Schnee - Przyczepność na śniegu  
 • Bremsen auf Schnee - Hamowanie na śniegu
 • Handling auf Schnee  - Prowadzenie na śniegu (Rundenzeit in s - czas okrążenia toru, subjektiv - subiektywna ocena)

 

2 - Sicherhait Nass - Bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni:

 • Bremsen nass - Hamowanie na mokrym
 • Handling nass - Prowadzenie na mokrym
 • Aquaplaning langs - Aquaplaning wzdłużnie
 • Aquaplaning quer - Aquaplaning poprzecznie

3 - Sicherheit Trocken - Bezpieczeństwo na suchej nawierzchni:

 • Bremsen trocken - hamowanie na suchym
 • Handling trocken - Prowadzenie na suchym

4 - Wírtschaftlichkeit/Umwelt - Ekonomia/Środowisko:

 • Vorbeifahrgeräusch - Generowany hałas
 • Rollwiderstand - Opory toczenia

Punktacja w tabeli - im więcej, tym lepiej. Testy zostały przeprowadzone na oponie w rozmiarze 205/55 R17

”Wyniki_porównania”

Artykuły