Kupuj - Pomagaj
Twój koszyk Darmowa dostawa od 1 szt

Opony całoroczne czy sezonowe?

14.02.2023

Pytanie to zadaje sobie wielu kierowców: opony całoroczne czy zimowe? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, wybór zależy więc przede wszystkim od potrzeb użytkownika samochodu oraz warunków w jakim opony będą używane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy do lektury artykułu, który powinien być pomocny w określeniu co będzie dla nas lepsze.

Opony

Ogumienie całoroczne czy sezonowe: skąd ten dylemat?


Czynnikiem, który decyduje o dylemacie tego typu, jest głównie wygoda. Te całoroczne nie wymagają wymiany tak często, jak sezonowe. Wyczekiwanie w kolejce do wulkanizatora odpada, co wielu kierowców traktuje jako ogromną zaletę. Choć w tym miejscu zaznaczamy, że choć sezonowa wymiana opon w tym wypadku nie jest konieczna to zdecydowanie warto co jakiś czas (co najmniej raz w roku - w zależności od przebiegu) sprawdzić czy koła pozostają właściwie wyważone.  Zwolennicy opon letnich i zimowych zwracają jednak uwagę na to, że sezonowość oznacza lepsze dopasowanie ogumienia do warunków na drodze. Tym
samym, jeśli opona jest uniwersalna, nie poradzi sobie w danych warunkach warunkach atmosferycznych tak samo dobrze jak opona sezonowa.

Obie strony mają rację. Jak więc rozstrzygnąć ten spór? Ogumienie sezonowe i całoroczne różni się między sobą kilkoma parametrami. Przyjrzyjmy im się z bliska.

Opony całoroczne: ogumienie o uniwersalnych cechach


Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że opony całoroczne to tak naprawdę “zimówki” przystosowane do jazdy w lecie. Opony całoroczne powstały z myślą o kierowcach w krajach takich jak Polska, o przejściowym klimacie, w którym ani lato nie jest długie i gorące ani zimy zbyt surowe. Cechy konstrukcyjne ogumienia całorocznego są bliższe rozwiązaniom stosowanym w sezonie zimowym. Mowa tu m.in. o głębszym bieżniku o bogatej rzeźbie czy wykorzystaniu do produkcji bardziej miękkich mieszkanek gumowych. Te cechy konstrukcyjne sprawiają, że opona całoroczna dobrze poradzi sobie podczas jazdy w najczęściej spotykanych zimą warunkach: niskiej temperatury, wilgotnej nawierzchni lub na błocie pośniegowym. Będzie pozwalać także na sprawną jazdę latem jeśli jesteśmy świadomi jej ograniczeń - z pewnością nie będzie ona jednak tak precyzyjna w prowadzeniu, także w intensywnym deszczu czy tak sprawna podczas hamowania jak opona letnia.

Generalnie patrząc ogumienie ogumienie uniwersalne zużywa się też szybciej niż
szybciej niż sezonowe - zwłaszcza, jeśli jest ono użytkowane przez kierowcę, który preferuje agresywny styl jazdy. Na pewno opony całoroczne nie są przeznaczone dla miłośników dynamicznej jazdy. Nie rekomendujemy ich także dla tych, którzy jeżdżą dużo, a zimą lubią wyskoczyć w góry na narty.

Dla kogo więc to rozwiązanie będzie odpowiednie? Dla kierowców, którzy nie chcą ponosić kosztów wymiany ogumienia co sezon, poruszających się na co dzień przeważnie po mieście, preferujących spokojną jazdę. Ogumienie całoroczne jest przede wszystkim uniwersalne: nagły powrót zimy nie będzie więc zaskoczeniem.

Opony sezonowe: dopasowane do zmian


Zimowe i letnie komplety mają tę przewagę, że przystosowane zostają do warunków panujących na drodze w konkretnych porach roku. Z pewnością - o ile porównamy produkty tej samej klasy - opony sezonowe zapewnią nam większe możliwości i większe bezpieczeństwo aniżeli opony typu allseason. Tak jest, ponieważ stworzenie opony idealnej, zachowującej się świetnie zimą i latem nie jest technicznie możliwe: zupełnie inne kierunki trzeba objąć projektując świetną oponę zimową i letnią. Ogumienie wymieniane co sezon daje pewność, że stosujemy rozwiązanie dopasowane do konkretnego typu warunków atmosferycznych, co dla wielu kierowców jest jedną z większych zalet.

Które opony wybrać?


Decyzję pozostawiamy kierowcom. Na własnym przykładzie możemy stwierdzić, że używamy jednych i drugich. Świetnie, że segment opon całorocznych bardzo się rozwinął i obecnie wybór modeli jest ogromny, te opony mają mnóstwo zalet. Jesteśmy jednak pewni, że nie wyprą z rynku opon sezonowych, które są idealnie dopasowane do letnich i zimowych warunków. Przy zakupie trzeba określić swoje wymagania, styl jazdy, priorytety, finanse. Na podstawie tej analizy wybór ogumienia okaże się znacznie łatwiejszy, a dylemat - rozwiązany.

Artykuły