Nowości Goodyear i Dunlop na lato 2024

04.03.2024

Dwie marki - Goodyear i Dunlop to firmy obecnie należące do tego samego koncernu, który jest trzecim największym na świecie przedsiębiorstwem w branży oponiarskiej. Produkuje ogumienie na rynki takie jak samochodowy, lotniczy, czy przemysłowy. Obydwie wprowadzają regularnie nowe technologie i innowacyjne materiały, które z roku na rok, poprawiają wydajność i osiągi ich produktów. W naszej ofercie znajdziesz teraz 4 nowe modele od koncernu Goodyear Tire and Rubber Company, przeznaczone dla różnych rodzajów pojazdów i na różne warunki. W poniższym artykule poznasz je bliżej i dowiesz się, czym charakteryzują się opony letnie i całoroczne Goodyear/Dunlop na sezon 2024 roku. 


Opony

Nowe opony na sezon letni 2024 od Goodyear i Dunlop

Amerykański koncern każdego roku wprowadza nowe modele opon, przeznaczone na różne pory roku i dedykowane wielu typom pojazdów. W tym, 2024 roku, na szczególne wyróżnienie zasługują 4 modele, z czego 1 to produkt sygnowany logo głównej marki - Goodyear, natomiast pozostałe 3 produkowane są przez podległą koncernowi markę Dunlop. 

Nowy model opony Goodyear Wrangler Duratrac RT to produkt przygotowany z myślą o kierowcach pojazdów terenowych. Charakteryzuje się wykonaniem z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, które stanowią szczególne zagrożenie zwłaszcza na bezdrożach. Ogumienie tej serii zapewnia wysoki poziom przyczepności w różnych warunkach pogodowych i na większości rodzajów nawierzchni. 

Dunlop z kolei wprowadził 3 zupełnie różne modele opon, przeznaczonych na rok 2024. Pierwszy z nich, Sport Response, to propozycja dla pojazdów typu SUV i 4x4, charakteryzujący się sportową dynamiką i konstrukcją przystosowaną do pojazdów o większej masie. Dla właścicieli pojazdów dostawczych, Dunlop przygotował nową oponę całoroczną o nazwie Econodrive AS, która jest dostosowana do użytku przez cały rok, zapewniając właściwe parametry jezdne zarówno w słońcu, jak i śniegu. Flagowym modelem na ten rok od producenta z brytyjskimi korzeniami jest All Season 2. Najnowsza generacja opon całorocznych tej marki jest dedykowana samochodom osobowym przeróżnego typu - znajdziemy tu rozmiary dla małych pojazdów miejskich, ale także dla większych SUV-ów. 

Wszystkie nowe modele, które zostały zaprojektowane na nadchodzący sezon letni 2024 roku, charakteryzują się wysoką jakością materiałów, które są naprawdę trwałe i zapewniają długie, wielotysięczne przebiegi. W poniższych akapitach przedstawimy najważniejsze cechy każdego z nowych modeli wprowadzonych przez amerykański koncern Goodyear. 

”Nowości_Goodyear/Dunlop_na_lato_2024”

Poradzi sobie w każdym terenie - Goodyear Wrangler Duratrac RT

Propozycja pochodząca bezpośrednio spod szyldu amerykańskiego koncernu Goodyear, czyli opona letnia Wrangler Duratrac RT to nowoczesny produkt powstały z myślą o pojazdach terenowych. Jej głównym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i przyczepności na różnych rodzajach nawierzchni. Niezależnie od tego, dokąd wybierasz się w kolejną podróż pełną przygód, ogumienie tej serii, zapewni Ci odpowiednią trakcję i spokój podczas odkrywania kolejnych ścieżek.

Opona terenowa Wrangler Duratrac RT wyposażona jest w nowoczesne technologie, których zadaniem jest zapewnienie trakcji i bezpieczeństwa w warunkach terenowych, niezależnie od pogody. System Tri-Shield to specjalne trójwarstwowe wzmocnienie ścian bocznych, gwarantujące wyjątkową trwałość, nawet na trudnych nawierzchniach, chroniące powierzchnię opony przed ścieraniem, przebiciem i przecięciem. Bieżnik opony został zoptymalizowany i wykorzystuje technologię o nazwie DuraEdge, poprawiając osiągi i komfort podczas każdej podróży. 

Opony terenowe Goodyear chronią nie tylko przed utratą przyczepności, ale także zabezpieczają bardziej wrażliwe elementy samochodu. Technologie i systemy, takie jak ochrona felg, działają jak tarcza, której zadaniem jest uodpornienie tego elementu pojazdu przed np. krawężnikami lub wystającymi ostrymi krawędziami. Ta ochrona opiera się na umieszczeniu specjalnie pogrubionej warstwy gumy w dolnej części ściany bocznej, co zabezpiecza zarówno felgę, jak i samą oponę przed potencjalnym uszkodzeniem. 

Ogumienie terenowe na lato od Goodyear to znakomita propozycja dla kierowców poszukujących opon na wyjątkowo wymagające warunki. Choć produkty tej serii zapewniają bardzo dobre właściwości na różnych rodzajach nawierzchni, niezalecane jest stosowanie tego typu ogumienia w zwykłych samochodach osobowych i do jazdy wyłącznie po asfalcie, ponieważ może to powodować szybsze jego zużycie i delikatnie obniżone właściwości jezdne. 

”Goodyear_Wrangler_Duratrac_RT”

Odpowiedź na sportowe potrzeby - Dunlop Sport Response

Dunlop Sport Response to nowy model opony letniej o wysokiej wydajności przeznaczony do pojazdów typu SUV i 4x4. Charakteryzuje się bardzo dobrymi osiągami zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Skrócona droga hamowania, przyczepność na słońcu i deszczu oraz wysoka trwałość to najważniejsze zalety, jakimi cechuje się nowy produkt brytyjskiej marki. 

Materiały, z jakich są wykonane opony letnie Sport Response gwarantują bardzo dobre osiągi niezależnie od warunków atmosferycznych. Pełna mieszanka krzemionkowa, będąca głównym składnikiem konstrukcji ma odpowiednio dopasowane parametry elastyczności i twardości, by zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa w każdej pogodzie. Odkształca ona swój kształt w taki sposób, by zapewnić oponie odpowiednie klejenie do nawierzchni, co poprawia przyczepność i skraca drogę hamowania zarówno na suchej, jak i mokrej drodze. 

Mieszanka materiałowa, z której wykonana jest opona do pojazdów 4x4 i SUV została również odpowiednio wzmocniona. Dzięki temu, produkt radzi sobie doskonale z obciążeniem, które występuje w przypadku większych pojazdów tego typu. Dodatkowo, wzmocnienie, ma pozytywny wpływ także na trwałość ogumienia, pozwalając osiągnąć dłuższe przebiegi niż produkty poprzednich serii. Dla Ciebie oznacza to oszczędność, dzięki rzadszej konieczności wymiany ogumienia. 

W warunkach słonecznych i suchych, większość opon poradzi sobie zazwyczaj wystarczająco. Bardziej wymagające dla ogumienia są nagłe opady deszczu i mokra droga, która w połączeniu z osadami na asfalcie może stać się naprawdę śliska. W takich właśnie warunkach, swoje możliwości pokazują opony Dunlop Sport Response. Wysoka jakościowo mieszanka, z której są wykonane, gwarantuje wysoką przyczepność i znakomite parametry w letnich opadach, nawet podczas dynamicznej, sportowej jazdy. 

Mówiąc o zaletach opon Sport Response, warto również podkreślić zaletę ich zoptymalizowanego projektu, który odpowiednio rozkłada nacisk i maksymalizuje powierzchnię styku bieżnika z nawierzchnią. Taka konstrukcja poprawia parametry jezdne na suchych drogach, a jednocześnie ma kluczowe znaczenie dla równomiernego zużycia, co przekłada się na Twoje bezpieczeństwo. 

”Dunlop_Sport_Response”

Jeden komplet na cały rok - Dunlop All Season 2

Dla kierowców, którzy woleliby uniknąć co sezonowej wymiany opon, koncern przygotował nowoczesny model całorocznego ogumienia Dunlop All Season 2. Jest to flagowy model brytyjskiej marki na rok 2024, który jest dostępny w bardzo szerokiej palecie rozmiarów. Dzięki temu, dopasuje się i zapewni właściwy poziom bezpieczeństwa różnym rodzajom pojazdów, od małych samochodów miejskich, po większe SUV-y i pojazdy 4x4. Wielosezonowe przeznaczenie oznacza, że ogumienie tej serii zapewnia dobrą wydajność podczas letnich wypadów za miasto, jak i podczas zimowych wycieczek na narty. Warto jednak pamiętać, o tym, że choć opony całoroczne nie są tak wydajne w warunkach zimowych, jak typowe zimówki, to Dunlop All Season 2 gwarantuje również odpowiedni poziom bezpieczeństwa na zaśnieżonej nawierzchni, co potwierdzone jest symbolem płatka śniegu na boku opony (3PMSF). 

Opona całoroczna Dunlop All Season 2 to produkt, który przeznaczony jest do stosowania przez 365 dni w roku, dlatego wyposażony jest w szereg technologii, które gwarantują odpowiednie dopasowanie do panujących warunków atmosferycznych. Za bezpieczeństwo w najbardziej wymagającym okresie zimowym, odpowiadają między innymi przeprojektowane w tej generacji, trójwymiarowe lamele, gwarantujące bardzo dobrą trakcję na śniegu i lekkim lodzie. Konstrukcja opony została zoptymalizowana pod kątem liczebności krawędzi, które odpowiadają za parametry na śliskich nawierzchniach.

W lecie warunki dla ogumienia są dużo bardziej przyjazne. Mimo to, istotne jest, by wybór właściwego modelu opony był podyktowany zapewnieniem bezpieczeństwa również na takich, suchych nawierzchniach. Warto też pamiętać, że w naszym klimacie, nawet w lecie, intensywne opady nie są niczym nadzwyczajnym, dlatego wybierz opony gwarantujące dobrą przyczepność również na mokrej drodze. Dunlop All Season 2 łączy w sobie wydajność na każdym rodzaju nawierzchni, dlatego może być znakomitym wyborem na cały rok. W tym modelu opony, dodatkowo usztywniono karkas, którego kształt został także zoptymalizowany, celem zapewnienia właściwej twardości produktu. Dzięki temu, poprawiona została trakcja w wyższych temperaturach, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. 

Dużą zaletą opon serii All Season 2 jest ich wysoka trwałość i odporność na zużycie. Zoptymalizowana powierzchnia styku z asfaltem oznacza poprawę wytrzymałości, regularne zużycie i prowadzi do dłuższych przebiegów, jakie można osiągnąć na jednym komplecie ogumienia. Takie parametry oznaczają, że opony Dunlop All Season 2 są produktem zapewniającym jednocześnie bezpieczeństwo i oszczędność - zarówno na sezonowych wymianach, jak i na wolniejszym  zużyciu. 

”Dunlop_All_Season_2”

Nowe, bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla pojazdów dostawczych - Dunlop Econodrive AS

Dunlop Econodrive AS to najnowsza propozycja na 2024 rok przeznaczona dla pojazdów użytkowych i lekkich samochodów dostawczych. Opracowana została z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa Twojego i Twojego ładunku niezależnie od pogody. Produkt należy do grupy opon całorocznych, co oznacza, że sprawdzi się jednakowo podczas pracy na letnim słońcu, w trakcie jesiennych deszczy czy na zimowych śnieżycach. Szeroka oferta rozmiarów obejmuje większość najpopularniejszych modeli pojazdów dostawczych, co oznacza, że większość kierowców znajdzie produkt dopasowany idealnie do swoich potrzeb i oczekiwań. 

Nowoczesna konstrukcja i materiały, z których została wykonana opona Econodrive AS gwarantują nie tylko bardzo dobre parametry jezdne w każdych warunkach, ale także ekonomiczność eksploatacji. Wysokiej jakości mieszanka, z której wykonany jest produkt charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na zużycie, co oznacza rzadszą konieczność wymiany, a co za tym idzie - oszczędność. Warstwa bieżnika w tym modelu opony została pogrubiona, co pozwala osiągać wyższe przebiegi na jednym komplecie w porównaniu do poprzednich generacji. Pod kątem ekonomii i ekologii istotne jest również to, że ogumienie Econodrive redukuje również zużycie paliwa względem porównywalnych produktów. 

Opony do pojazdów dostawczych to produkty, które są wykorzystywane w szczególnie wymagających warunkach. Wysokie obciążenie, jakim charakteryzują się pojazdy użytkowe, to problem, z którym opony niższych klas nie zawsze sobie poradzą. Dunlop Econodrive AS zostały przygotowane do pracy z większą ilością ładunku, dzięki zoptymalizowanemu karkasowi i specjalnym wzmocnieniom, które sprawiają, że ogumienie tej serii wytrzymuje nawet pełne obciążenie pojazdu, gwarantując nadal wysoki poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach. 

Dunlop Econodrive AS to opony wielosezonowe dla pojazdów dostawczych, które są wyposażone w szereg technologii, mających na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przez cały rok. Zoptymalizowana mieszanka i projekt konstrukcji gwarantują przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni - suchej, mokrej, zaśnieżonej czy lekko oblodzonej. Materiał jest odpowiednio elastyczny, by zapewnić trakcję w każdych warunkach atmosferycznych i w szerokim zakresie temperatur, które panują podczas różnych pór roku. 

Zima to pora roku, która dla opon jest szczególnie wymagająca. Zwłaszcza w przypadku pojazdów dostawczych, które pokonują w pracy nawet setki kilometrów dziennie, bardzo ważne jest, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas intensywnych opadów śniegu. Dunlop Econodrive AS zaprojektowano by zapewnić dobrą trakcję w każdych warunkach, dlatego wyposażone są w liczne lamele i specjalną mieszankę, które odpowiadają za przyczepność na śliskiej drodze. Wydłużona krawędź bieżnika (z blokami i rowkami w kształcie “Z”) wspomaga hamowanie na zimowych nawierzchniach skracając drogę, jaka jest potrzebna do zatrzymania pojazdu. 

”Dunlop_Econodrive_AS”

Podsumowanie

Jak możesz przeczytać w powyższym tekście, każdy nowy model przygotowany przez koncern Goodyear i ich podległą markę Dunlop to propozycje przeznaczone dla zupełnie różnej grupy odbiorców. Stając przed zakupem nowego kompletu opon warto się najpierw zastanowić czy preferujesz jeden zestaw opon na cały rok, dzięki któremu unikniesz kosztownej, sezonowej wymiany, czy chcesz zapewnić maksymalne osiągi na ogumieniu przeznaczonym ściśle do konkretnego sezonu. 

Bardziej uniwersalne modele wielosezonowe takie jak All Season 2 (dla samochodów osobowych) czy Econodrive AS (dla pojazdów dostawczych) są gwarancją odpowiedniej wydajności w różnych warunkach. Warto jednak pamiętać, że opony całoroczne nie będą miały tak wysokich osiągów w intensywnych warunkach, szczególnie zimowych, jak ogumienie stricte sezonowe. Dlatego, jeśli podróżujesz w miejsca, gdzie lato jest wyjątkowo upalne, a zimowe nawierzchnie pokryte są grubszą warstwą śniegu czy lodu, warto zdecydować się na produkty sezonowe. 

Modele takie jak Goodyear Wrangler Duratrac RT (dla pojazdów terenowych) czy Dunlop Sport Response to opony typowo sezonowe letnie, które gwarantują najwyższe osiągi w okresie od wiosny do jesieni. Dzięki ścisłemu przeznaczeniu na ciepłe miesiące ich konstrukcja i materiały są dostosowane do wysokich temperatur panujących w tym okresie, dzięki czemu gwarantują znakomite parametry zarówno na suchych, jak i letnich nawierzchniach. Należy pamiętać jednak o tym, że wraz z zakończeniem cieplejszej części roku, konieczna będzie wymiana ogumienia na zimowe, co wiąże się z określonymi kosztami. 

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto rozważyć każdą z opcji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należy również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu modelu, by stosować produkt przeznaczony ściśle do naszego rodzaju pojazdu, ponieważ niewłaściwy wybór może nieść ze sobą poważne konsekwencje w zakresie bezpieczeństwa. 

Niezależnie od tego, jaki model opony Goodyear lub Dunlop wybierzesz na nadchodzący sezon letni 2024, masz pewność, że stawiasz na produkt wysokiej klasy premium, pochodzący od renomowanej na całym świecie marki, gwarantującej  najwyższe standardy w branży. 

Artykuły