Za oknami robi się coraz cieplej, temperatura z tygodnia na tydzień jest coraz wyższa, a śnieg jest już tylko wspomnieniem. Dla kierowców jest to taki okres w roku, kiedy należy się powoli zacząć zbierać do kolejnej wymiany ogumienia na letnie. Duża część z nas decyduje się na to, by zrobić to jak najszybciej, zanim kolejki w serwisach spowodują konieczność czekania godzinami. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie, bo co jeśli zaskoczy nas nagły powrót zimy? W poniższym artykule przeczytasz o tym kiedy wymienić opony, czy lepiej zrobić to za wcześnie, czy za późno i kilka innych wskazówek związanych z corocznym przygotowaniem do lata.
Sezonowa zmiana opon to problem, przed którym staje każdy kierowca w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni. Dla wielu z nas, którzy nie mają możliwości samodzielnej wymiany w swoim garażu ze względu na brak odpowiednich narzędzi albo umiejętności, oznacza to konieczność stania w długich kolejkach w profesjonalnych serwisach. Zastanawiamy się wtedy czy naprawdę jest to konieczne i czy jeśli pojeżdżę jeszcze trochę na starych oponach i zaczekam na zmniejszenie kolejek to będzie to bezpieczne.
Wymiana opon na właściwy sezon jest w większości przypadków konieczna. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w odpowiedzi na panujące aktualnie warunki zewnętrzne. Jedynym sposobem, by uniknąć tego procesu, jest użytkowanie opon całorocznych, które są dostosowane do różnych temperatur. Tego typu ogumienie może być wykorzystywane zarówno podczas letnich wypraw, jak i zimowych wyjazdów. Warto jednak pamiętać o tym, że opony wielosezonowe nie są tak samo skuteczne podczas skrajnych warunków, jak letnie lub zimowe, dlatego wielu kierowców nadal stosuje odpowiednie opony na każdy sezon. Więcej o oponach całorocznych i porównaniu ich do ogumienia zimowego przeczytasz w naszym artykule.
Jeżeli nie jesteś użytkownikiem opon wielosezonowych to niestety, konieczna będzie wymiana ogumienia przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Należy dokonać odpowiedniej zmiany we właściwym czasie, ponieważ gumy sezonowe przeznaczone są tylko i wyłącznie do stosowania w odpowiednim okresie roku i jazda na oponach np. zimowych w lecie może spowodować bardzo poważne konsekwencje w zakresie bezpieczeństwa.
Opony zimowe to takie produkty, które przeznaczone są do użytkowania w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Mieszanki, z jakich są wykonane najlepiej sprawdzają się w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Powyżej tej wartości stają się nazbyt elastyczne, przez co spada ich przyczepność i stabilność, szczególnie w zakrętach. Dodatkowo, jazda w lecie na oponach zimowych może znacząco wydłużyć drogę hamowania, co może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków.
Letnie ogumienie jest przeznaczone do stosowania w okresie wiosna - jesień. Podobnie jak w przypadku zimowych, wartością graniczną jest średnia dobowa temperatura 7 stopni Celsjusza. Mieszanka opon letnich jest wykonana z myślą o użytkowaniu powyżej tej wartości i tylko wtedy zapewnia ona optymalne osiągi. Podczas jazdy w niższych temperaturach na takich oponach, stają się one bardzo twarde, co oznacza, że nie poradzą sobie ze sprawnym pokonaniem takich warunków jak śnieg, lód czy błoto pośniegowe.
Ogólnie, często można usłyszeć taką opinię, że opony zimowe mogą być wykorzystywane w okresie letnim bez większych konsekwencji. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ ich zwiększona elastyczność ma negatywny wpływ na wydajność hamowania, stabilność i przyczepność na zakrętach. Mimo to, rzeczywiście jazda na oponach zimowych w lecie jest dużo mniej niebezpieczna niż na letnich w zimie. Nie oznacza to jednak, że można zlekceważyć sezonową wymianę opon. Każdy z nas kierowców, powinien zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa dla siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu, a to zapewnią tylko odpowiednio dopasowane do warunków opony.
Odpowiedni moment, kiedy należy zmienić opony na letnie, nie jest niestety nigdy dokładną datą w kalendarzu. Aby dokonać tego we właściwym czasie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na panujące warunki atmosferyczne i jak najbardziej aktualne prognozy pogody. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób użytkujemy samochód - jeśli jeździmy nim tylko w ciągu dnia, kiedy temperatury z reguły są wysokie, można wymienić ogumienie trochę wcześniej. Jeżeli jednak podróżujemy również nocami, które w okresie przejściowym mogą jeszcze obfitować w mrozy, to bezpieczniej będzie się wstrzymać z wymianą kilka tygodni dłużej.
Właśnie temperatura jest tutaj kluczowym czynnikiem, który powinien decydować o tym, czy jest to właściwy moment na wymianę opon. Za wartość graniczną dla użytku opon sezonowych uznaje się 7 stopni Celsjusza. Jeżeli w większości użytkujemy samochód w okresie doby, kiedy temperatura jest powyżej tej wartości i prognozy nie przewidują już więcej spadków poniżej ani możliwości opadów śniegu, to jest to znaczący sygnał, który świadczy o tym, że warto podjąć się wymiany teraz.
Jeżeli jednak w ciągu dnia panują temperatury powyżej 7 stopni, ale jeździmy również w nocy, kiedy są niższe, to bezpieczniej będzie wstrzymać się do momentu, aż nocne i poranne warunki przekroczą podaną wartość. Mówiąc w skrócie, kluczowa jest tutaj średnia dobowa wartość temperatury, która powinna wynosić ponad podane 7 stopni.
Oprócz temperatury, należy również upewnić się co do tego, czy na najbliższe tygodnie nie są prognozowane opady śniegu. Nawet jeżeli jeździmy samochodem przez dzień, kiedy może być już ciepło, to należy pamiętać, że nocne opady śniegu mogą pozostawić śliską warstwę na nawierzchni nawet przez cały dzień i przy dodatnich temperaturach. W takich warunkach, opony letnie mogą nie zapewnić wystarczającego poziomu bezpieczeństwa, co również może mieć poważne konsekwencje.
Ze względu na to, że opony zimowe trochę lepiej sprawdzają się w okresie wiosennym, niż letnie w zimie, to dla bezpieczeństwa i pewności lepiej odczekać kilka dni dłużej, by upewnić się, że warunki nie zaskoczą nas ponownie. W okresie przejściowym temperatury i tak nie będą skrajnie wysokie, co oznacza, że nawet jeśli opony zimowe nie zapewnią tak wysokiej wydajności, jak letnie, to w przypadku nagłych opadów śniegu, nie pozostajemy “na lodzie” z oponami letnimi.
Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić, kiedy będzie idealny moment na zmianę opon. Warto jednak kierować się dwoma najważniejszymi czynnikami - temperaturą i prognozami opadów. Przyjmuje się, że jeśli dobowa średnia temperatura przekracza już 7 stopni Celsjusza, a nie ma już w najbliższych tygodniach prognozowanych opadów to jest to dobry moment na wymianę. Należy jednak pamiętać, że w okresie przejściowym gwałtowne zmiany pogody są czymś naturalnym, dlatego niezalecana jest natychmiastowa wymiana ogumienia od razu po pierwszych ciepłych dniach w roku.
Czasem jest tak, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zima się już skończyła. Za oknami widzimy piękne słońce, termometry pokazują wartości ponad 10 stopni Celsjusza, a śnieg już dawno stopniał. Podejmujemy decyzję o wymianie opon na letnie. Nagle, okazuje się, że prognozy gwałtownie się zmieniają i zaczyna sypać śnieg. Co wtedy zrobić?
Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy klimat na naszej planecie ulega zmianom, coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że nawet wiosną zaczyna padać śnieg. W tej sytuacji jazda na oponach letnich może być bardzo niebezpieczna. Mieszanka, z której wykonana jest taka guma, twardnieje w niskich temperaturach, co sprawia, że ogumienie może nie poradzić sobie ze śniegiem, lodem i błotem pośniegowym. Jazda w takich warunkach na oponach letnich może również znacząco wydłużyć drogę hamowania (nawet o kilkadziesiąt procent), a co więcej, pojazd ma dużo gorszą przyczepność i można łatwiej utracić panowanie nad samochodem.
W związku z tym, że jazda w takich warunkach na oponach letnich może być bardzo niebezpieczna, zdecydowanie odradzamy używanie samochodu w tym okresie. Wymiana z powrotem na ogumienie zimowe może być nieopłacalna, ze względu na dodatkowe koszty związane z takim zabiegiem, dlatego najlepszą opcją jest po prostu zaczekać na powrót cieplejszych dni. Jeżeli jednak samochód będzie Ci potrzebny, to najbezpieczniejszą opcją jest ponowna wymiana na zimówki.
Sezonowa wymiana opon to idealny moment do tego, by odpowiednio zadbać o gumy. Niezależnie od tego, czy robisz to sam, czy zlecasz wymianę profesjonalnym serwisom, warto przy okazji dokonać ogólnego przeglądu ich stanu, by upewnić się, że mogą one posłużyć jeszcze w kolejnym sezonie. Oprócz tego jest kilka zabiegów, które powinny zostać wykonane najlepiej właśnie podczas tego zabiegu.
To co najważniejsze, czyli stan opon, to element, który należy bardzo dokładnie zweryfikować podczas wymiany. Zarówno kondycję starej, jak i nowej gumy trzeba przeglądnąć pod kątem wizualnym - czy nie posiada jakichś defektów, uszkodzeń i innych wad, które dyskwalifikowałyby ich użycie w kolejnym sezonie. Oprócz tego warto dokonać pomiaru bieżnika, by ocenić, czy opona zapewni wystarczający poziom bezpieczeństwa. Jeżeli okaże się, że wymieniane ogumienie posiada jakieś usterki to będziemy mieli dużo czasu na wymianę na nowe przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić ze starymi oponami, przeczytaj nasz artykuł na tym temacie.
Podczas wymiany opon, każdy profesjonalny serwis, oferuje przy okazji odpowiednie wyważenie koła. Jest to bardzo ważny zabieg, który zaleca się wykonywać podczas każdej zmiany sezonowej (a w przypadku opon wielosezonowych co około 5000 km lub pół roku). Wyważyć opony należy również, wtedy gdy pojazd bierze udział w wypadku, wpadnie w jakąś większą dziurę lub jeździ dużo po nierównej nawierzchni. Jazda na niewyważonym kole może powodować wiele problemów, zarówno pod kątem komfortu jazdy, jak i szybszego zużycia części samochodu. Najczęściej występujące objawy problemu to drganie kierownicy lub całego nadwozia, a w skrajnych przypadkach, wrażenie zarzucania pojazdu, nietypowe zużycie bieżnika oraz nieprzyjemny, charakterystyczny szum podczas jazdy.
Serwisy podczas wymiany opon, czasem sugerują też wymianę wentyli. Są to drobne elementy, niestety często pomijane przez kierowców, a mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Odpowiadają one za prawidłowe utrzymanie ciśnienia w oponach. Mogą być gumowe, plastikowe lub metalowe. W zależności od materiału wykonania częstotliwość ich wymiany jest różna. Dwa pierwsze rodzaje powinno się wymieniać co sezon, natomiast te wykonane z metalu co dwa. Koszt wymiany wentyla waha się w zakresie od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, dlatego warto się zdecydować na taki zabieg podczas każdej wymiany, bo dzięki temu mamy większą pewność utrzymania właściwego ciśnienia w oponie.
Oprócz powyższych, najbardziej popularnych i przydatnych zabiegów, niektóre serwisy oferują również różne dodatkowe usługi:
Jeżeli podczas przeglądu okaże się, że opony nie spełniają już wymagań w zakresie bezpieczeństwa, np. bieżnik jest już zużyty, lub są one uszkodzone, to konieczna może być wymiana na nowy komplet. Stajemy wówczas przed poważnym dylematem, jaki model opon wybrać. Na rynku dostępne są setki różnych odmian od różnych producentów, a każdy z nich wyróżnia się czym innym. Od najbardziej budżetowych marek do producentów klasy premium, każda opona ma swoje zalety, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję o zakupie.
Aby wybrać idealny model, należy skupić się na kilku ważnych elementach, które mogą Ci pomóc w wyborze odpowiedniego produktu:
Wymiana opon na letnie to obowiązek, o którym musi pamiętać każdy kierowca. Jest to bardzo ważny zabieg, który jest konieczny, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. O ile nie korzystasz z opon wielosezonowych, to coroczna wymiana jest kluczowa, by zapewnić sobie spokój podczas każdej podróży.
Jednoznaczne wskazanie terminu, w jakim należy wymienić opony zimowe na letnie jest niemożliwe. Aby odpowiednio wybrać moment, należy na bieżąco sprawdzać prognozy pogody i panującą temperaturę. Kiedy przekracza ona wartość 7 stopni Celsjusza średnio na dobę, to prawdopodobnie jest odpowiedni czas na zmianę. Mimo to, ze względu na gwałtowne wahania warunków atmosferycznych w okresie przejściowym, trafienie w idealny moment może być bardzo trudne. Nie zalecane jest zmieniać ogumienie od razu po pierwszych ciepłych dniach, ponieważ pogoda może nas jeszcze zaskoczyć.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa i poruszać się samochodem tylko wtedy, gdy może on zapewnić wystarczającą przyczepność w panujących warunkach.