Kupuj - Pomagaj
Twój koszyk Darmowa dostawa od 1 szt

Jak szybko starzeją się opony?

05.01.2022

To bardzo dobrze podstawione pytanie. Mówiąc o oponach powinniśmy mieć na uwadze nie to, “czy” się starzeją, ale "jak szybko" i “kiedy” przychodzi czas na ich wymianę. Niestety w przypadku opon nie ma zastosowania zasada "kup raz a dobrze". Po pewnym czasie, zależnym od klasy opon i sposobu eksploatacji  wymagają wymiany na nowe, za czym przemawia wiele symptomów: zarówno widocznych gołym okiem, jak i wyczuwalnych podczas codziennej jazdy. Dowiedzmy się, jak szybko starzeją się opony i czy przyszedł już czas na zakup nowego kompletu.

Opony
Jak długo można jeździć na oponach?

Uparci i niechętni do zmian powiedzą zapewne, że koła są w porządku, dopóki się nie zedrą. Oczywiście takie podejście jest niewłaściwe i bardzo niebezpieczne z jednego prostego powodu: opony zużywają się tak samo, jak inne części w samochodzie. Skupieni na naprawie innych elementów często zapominamy o oponach. I rzeczywiście, dopóki nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, poruszamy się tak przez kolejne lata.

W obiegowej opinii krąży teoria że na jednym komplecie można przejeździć nawet 10 lat. Pewnie jest on osiągalny jeśli zakupimy wysokiej klasy opony, którym zapewnimy idealne warunki eksploatacji i przechowywania. Niepodważalnym faktem jest jednak to, że z każdym rokiem eksploatacji będą one tracić swoje właściwości. Jak szybko to nastąpi zależy od jakości produktu, stylu jazdy, zanujących na drodze warunków oraz sposobu ich przechowywania (jeśli dokonujemy sezonowej wymiany opon). Należy przyjąć, że sensownej klasy opona podczas umiarkowanie intensywnej i zgodnej ze sztuką eksplatacji nadaje się do bezpiecznego użytkowania przez około 5-6 lat. W trakcie użytkowania opony tracą swoje właściwości, takie jak przyczepność, zdolność hamowania czy wytrzymałość na uderzenia więc jazda na nadmiernie zużytych oponach to bardzo realna groźba doprowadzenia  do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ponadto zużyte opony obniżają pewność prowadzenia i przyjemność z jazdy, a przecież dla wielu z nas jazda to nie tylko obowiązej ale także forma relaksu Wniosek? Opony starzeją się i mogą to robić w bardzo różnym tempie. Dlatego istotne jest, aby wymieniać je częściej niż raz na dekadę.

Jak sprawdzić wiek opon?

Istnieje kilka symptomów, które świadczą o tym, czy ogumienie nadaje się do dalszej jazdy. Koniecznie mu się przyjrzyj, zwłaszcza jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio je wymieniałeś. Co powinieneś sprawdzić?

• 4-cyfrowy numer DOT – wskazuje na datę produkcji. Dwie pierwsze cyfry symbolizują tydzień a kolejne dwie rok produkcji. Łatwo obliczyć kiedy opona została wyprodukowana. Warto jednak bardziej zwrócić uwagę na to kiedy została pierwszy raz użyta. Opony tracą swoje właściwiości z upływem czasu, jednak to katalizatorem utraty tych wartości są warunki z którymi opony się borykają: słońce, mróz, chemia, tarcie, ciśnienie - te czynniki nie oddziaływują na opone nową, która jest składowana na magazynie, więc utrata właściwości spowodowana tylko przez wiek postępuje w przypadku takich opon kilkadziesiąt razy wolniej niż w przypadku opon będących w trakcie eksploatacji.
• Głębokość bieżnika - w ogumieniu letnim głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 3 mm, a w zimowych - 4 mm. Oczywiście im głębszy bieżnik tym lepsze właściwości związane z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego, a także lepsza przyczepność na samym śniegu.
• Wygląd - wszelkiego typu wybrzuszenia, zadrapania i ubytki powinny skłonić do dokładnego sprawdzenia ogumienia, a następnie wymiany. Z drobnych defektów mogą przeobrazić się w poważne uszkodzenia. Nie lekceważ ich. Wady opony mogą skutkować jej nagłym rozszczelnieniem. Gdy wydarzy się ono podczas jazdy z dużą prędkością może mieć tragiczne konsekwencje dla pasażerów samochodu i innych uczestników ruchu.

Wydłużanie żywotności opon – kilka wskazówek

Czy możliwe jest wydłużenie żywotności opon? Oczywiście. Jak w przypadku innych części w samochodzie, także o ogumienie powinno się właściwie dbać. Co mamy przez to na myśli? Możemy sprowadzić to do dwóch podstawowych czynności: właściwej techniki jazdy oraz kwestii technicznych.

Technika jazdy, która nie obciąża kół to taka, którą możemy nazwać rozważną i płynną. Łagodne hamowanie i delikatne ruszanie to przykłady zachowania, za które ogumienie odwdzięczy się dłuższą żywotnością. Ponadto służy mu regularna jazda. Modele zamontowane w samochodach notujących długie przestoje mogą się zniekształcać, tracąc tym samym funkcjonalność. Mówiąc o kwestiach technicznych mamy z kolei na myśli przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia, które zapewnia optymalne przyleganie opony do podłoża co przekłada się na maksymalną przyczepność i równomierne zużycie. Jeśli stosujesz sezonową wymianę opon warto, aby opony zdjęte z samochodu przed zapakowaniem do worków w lub pokrowców osuszyć. Optymalnie jest także przechowywać opony w pozycji pionowej co jakiś czas obracając je o kilka stopi, aby trwale się nie odkształciły. Oczywiście warto także mieć na uwadzę to, aby zawieszenie naszego samochodu pracowało właściwie a koła miały ustawioną odpowiednią zbieżność.

Wiesz już, jak szybko starzeją się opony i co ma wpływ na ich eksploatację. Wiesz też, jak określić, czy dany komplet wciąż nadaje się do jazdy. Teraz sprawdź, jak jest w przypadku Twojego samochodu!

Artykuły