Jak dobrać opony do samochodu?

14.02.2023

Zarówno początkujący kierowcy, jak i osoby, które od dłuższego czasu jeżdżą własnym autem mogą mieć problem z selekcją odpowiedniego ogumienia, które będzie pasować do danego modelu samochodu. Podczas ich wyboru należy brać pod uwagę kilka kryteriów - rozmiar opon, sezon, w którym będą użytkowana oraz typ pojazdu, do jakiego zostaną użyte. Niestety dla niektórych takie dane techniczne mogą być niezrozumiałe, dlatego stworzyliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, gdzie szukać informacji o powyższych kryteriach i w efekcie jak prawidłowo dopasować ogumienie do swojego auta.

Opony

Rozmiar ma znaczenie - szczególnie w przypadku opon samochodowych!


Jak sprawdzić go przy zakupie nowych opon?

Pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić przez zakupem nowego ogumienia jest jego rozmiar. Najczęściej jest on podany przez producenta w instrukcji dołączonej do samochodu, ale możesz posiłkować się również indeksami widocznymi na oponach, które już posiadasz. Jak poprawnie je odczytać? W przykładowej sekwencji 225/45 R19 poszczególne symbole będą oznaczać:
- szerokość w milimetrach,
- wysokość profilu mierzoną w procentach,
- typ ogumienia,
- rozmiar felgi.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybierasz ogumienie w prawidłowym rozmiarze możesz również skonsultować się z wulkanizatorem lub zasięgnąć informacji dostępnych na stronie producenta.

Opony letnie, zimowe czy całoroczne - dowiedz się, które wybrać!


Zakup nowego ogumienia wiąże się również z koniecznością prawidłowego określenia sezonu, w jakim będziemy poruszać się samochodem po drogach. Jeżeli chcesz zachować większe bezpieczeństwo i lepszą przyczepność w okresie, gdy temperatura sięga minus 7 stopni, postaw na opony zimowe, natomiast w cieplejszych porach roku na ich letnie odpowiedniki. Możesz również wybrać ogumienie całoroczne, które sprawdzi się w różnych warunkach drogowych.

Przyszedł czas na wymianę opon? Znajdź je w ofercie sklepu Opony.StrefaKierowcy.pl!

Wiesz już jak dobrać opony do samochodu, ale czy znasz zasady dotyczące ich wymiany? Jeżeli ogumienie jest zużyte, zwiększa się wysokość ich bieżnika lub pora użytkowania, to najwyższy czas, aby odwiedzić nasz sklep internetowy, w którym wybierzesz nowe opony do swojego samochodu!

Artykuły